Un lider județean a demisionat din PSD după 26 de ani în acest partid. Mesajul de adio

62031783
Inquam Photos / George Calin

Consilierul judeţean Remus Lăpuşan, lider al grupului de consilieri social-democraţi din Cluj, a demisionat, marţi, din PSD, după 26 de ani în acest partid.

El a demisionat inclusiv din Consiliul Judeţean Cluj, nemulţumit de actuala conducere a organizaţiei judeţene, invitându-i pe clujenii "animaţi" de valorile social-democrate să intre în proiectul Pro România.

"În urmă cu douăzeci şi şase de ani am intrat în PSD (PDSR) pentru valorile social-democrate, în care am crezut şi în care cred şi astăzi, pentru liderii şi intelectualii de stânga care au condus PSD de-a lungul timpului, în primul rând pentru cei din Cluj care au contribuit decisiv la aderarea României la NATO şi Uniunea Europeană, pentru tradiţia social-democrată din Ardeal, de expresie occidentală. Evenimentele ultimelor săptămâni îmi confirmă sentimentul de neîncredere pe care îl am de o bună perioadă, cu privire la managementul defectuos al partidului, mai precis la slabul leadership din fruntea PSD, care inclusiv la Cluj a girat o conducere care nu reprezintă clujenii şi comunitatea noastră, un intrus care îşi atacă proprii colegi şi aleşii locali", a transmis Remus Lăpuşan, potrivit Agerpres.

În opinia acestuia, actuala conducere a PSD "nu a înţeles bine" înfrângerea de la europarlamentare şi "a revenit la politica impunerii", în loc să asigure, statutar, alegeri libere.

"Cluj-Napoca este un centru universitar de excelenţă, un oraş cosmopolit, care poate fi condus doar de lideri politici recunoscuţi de comunitate, prin urmare resping orice asociere cu actuala conducere a PSD Cluj şi îmi înaintez demisia atât din PSD cât şi din Consiliul Judeţean Cluj. Stânga trebuie reprezentată în Cluj şi îi invit pe toţi cei care sunt animaţi de valorile social-democrate să intre în proiectul Pro România Cluj şi să fie pro comunitate, pro bun simţ, pro expertiză profesională şi pro Europa", a mai transmis Remus Lăpuşan.

El a fost liderul grupului consilierilor judeţeni ai PSD.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Alisha Lehmann l-a uitat complet pe Douglas Luiz: postarea care i-a înnebunit pe fanii fotbalistei sexy
GALERIE FOTO Alisha Lehmann l-a uitat complet pe Douglas Luiz: postarea care i-a înnebunit pe fanii fotbalistei sexy
Citește și...
Bolojan, despre reforma companiilor de stat: „Statul trebuie să se comporte ca un proprietar responsabil”

Premierul Ilie Bolojan anunţă, joi seară, direcţiile de acţiune pentru reforma primelor 22 de companii ale statului, explicând că nu se pot accepta situaţii în care companii aflate în faliment de ani de zile continuă să consume bani publici.

Nicușor Dan își dorește „de principiu” un al doilea mandat la Cotroceni. Ce spune despre o suspendare în Parlament

Nicuşor Dan a declarat că îşi doreşte un al doilea mandat, dar că nu este preocupat în acest moment de alegerile din 2030. În ceea ce privește o posibilă suspendare în Parlament, el a adăugat că nu îi este teamă.

Nicuşor Dan critică tensiunile din coaliţie: „Ne-am întors la lupta veche, stânga-dreapta”

Preşedintele Nicuşor Dan a declarat, joi, despre situaţia din coaliţia de guvernare, că în loc să fim într-o paradigmă în care liderii politici încearcă să colaboreze, ne-am întors la lupta veche, stânga-dreapta.

Recomandări
Defecțiune la instalația de oxigen a Spitalului Pantelimon, după ce o persoană necunoscută a furat o țeavă și un robinet

Instalaţia de oxigen a Spitalului Pantelimon din Bucureşti nu a funcţionat, joi seară, din cauza unei defecţiuni tehnice. O persoană necunoscută a escaladat gardul, a distrus componente și a furat o țeavă și un robinet. Situația a fost remediată ulterior.

PSD forțează plecarea lui Ilie Bolojan. Mesajul premierului pentru colegii din PNL după întâlnirea cu Nicușor Dan

Se prefigurează o criză fără precedent pe scena politică românească, iar consecințele economice pot fi însemnate. PSD îi va da termen 72 de ore lui Ilie Bolojan să plece din fruntea guvernului, după ce luni, 20 aprilie, îi va retrage sprijinul politic.

România, fostul „grânar al Europei”, a ajuns să importe până și semințele de grâu. Cercetarea și investițiile, ignorate

România a ajuns să importe până și sămânța de grâu. Deși boabele pe care încă le producem în Institutul de la Fundulea, sunt de foarte bună calitate, acestea acoperă puțin peste o treime din necesarul pentru agricultură.