Scandalul ”rețelele de troli”. Ministrul Digitalizării confirmă existența unor conturi false. Poliția s-a sesizat

×
Codul embed a fost copiat

O anchetă penală a fost declanșată după acuzațiile legate de existența unor rețele de troli folosite în campania electorală.

Ministrul Cercetării, Inovarii si Digitalizarii, Bogdan Ivan, a confirmat posibilitatea ca anumiți candidați să fi fost sabotați în mediul online.

A trecut mai bine de o săptămână de când în spațiul public au apărut informații despre aceste rețele de troli, prin care anumiți candidați au fost ajutați să câștige pentru aceste alegeri mai mulți votanți.

Ministrul Digitalizării a ieșit la declarații și a confirmat că, într-adevăr, aceste rețele există. Concret, în România au fost găsite zeci de conturi de socializare care aparțin unor rețele foarte bine organizate, care au încercat să obțină un conținut nelegitim pentru a promova un anumit candidat în mediul online.

Tot ministrul Digitalizării a spus că, în momentul de față, toate aceste conturi au fost blocate, însă nu se știe exact dacă ele se află în România sau în altă țară.

Citește și
elena lasconi
„Ți-a răspuns Trump la scrisoare?” Reacția Elenei Lasconi la întrebarea Andreei Esca

Ca să înțelegeți mai bine despre ce este vorba, aceste rețele de troli sunt de fapt, niște conturi de socializare false.

Uneori, în spatele lor sunt oameni reali sau pot fi chiar și niște programe prin care care funcționează automat și prin care sunt distribuite și lăsate anumite comentarii negative sau pozitive pentru a putea ajuta sau nu un anumit candidat.

Important de menționat este și faptul că, în urma declarațiilor făcute de ministrul Digitalizării, Poliția Română s-a sesizat și a deschis un dosar penal pentru infracțiuni de grup infracțional organizat, acces ilegal la un sistem informatic, înșelăciune, dar și comunicare de informații false.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Cea mai atrăgătoare hocheistă a fost protagonista unui pictorial incendiar, în costum de baie. Imagini spectaculoase
FOTO Cea mai atrăgătoare hocheistă a fost protagonista unui pictorial incendiar, în costum de baie. Imagini spectaculoase
Citește și...
Scandalul Lasconi-Geoană. Ministrul Digitalizării: „S-au primit nişte solicitări”. Ciolacu spune că există „ferme de troli”
Scandalul Lasconi-Geoană. Ministrul Digitalizării: „S-au primit nişte solicitări”. Ciolacu spune că există „ferme de troli”

Ministrul Digitalizării, Bogdan Ivan, a reacționat, miercuri, în scandalul provocat de candidatul USR la alegerile prezidențiale din 204, Elena Lasconi, la adresa contracandidatului Mircea Geoană.

Recomandări
Donald Trump crede că Putin va respecta acordul de încetare a focului în Ucraina, la două zile după ce s-a declarat
Donald Trump crede că Putin va respecta acordul de încetare a focului în Ucraina, la două zile după ce s-a declarat "furios"

Donald Trump a declarat luni că Vladimir Putin "îşi va face partea sa" de înţelegere, după ce îşi exprimase cu o zi în urmă frustrarea faţă de blocajele care împiedică să se ajungă la un acord de încetare a focului între Moscova şi Kiev, relatează AFP.

Cod galben de vânt puternic în mai multe județe din România, pe 1 și 2 aprilie. HARTĂ
Cod galben de vânt puternic în mai multe județe din România, pe 1 și 2 aprilie. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis marți două coduri galbene de vânt puternic pentru județe din sudul și estul țării.

Burduja, despre facturile la energie după 1 iulie: Suntem pregătiţi să îi protejăm pe românii care au cu adevărat nevoie
Burduja, despre facturile la energie după 1 iulie: Suntem pregătiţi să îi protejăm pe românii care au cu adevărat nevoie

Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, a declarat luni că Ministerul Muncii și-a asumat crearea unui mecanism de protecție pentru românii care întâmpină dificultăți la plata facturilor de energie electrică.