Crin Antonescu, replica pentru Tariceanu: "Nu ne putem bate joc de munca a mii de colegi"

×
Codul embed a fost copiat

Presedintele PNL, Crin Antonescu, a sustinut sambata o conferinta de presa, fiind prima sa iesire publica dupa atacurile din ultimele zile.

ProTV NEWS a transmis LIVE aceasta conferinta.

Presedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat, sambata, referitor la declaratiile lui Calin Popescu Tariceanu, ca i se pare "cu totul si cu totul intristator" faptul ca cineva nu foloseste circuitele competitionale ale partidului face declaratii de natura "sa afecteze" pozitia si imaginea PNL.

"Mi se pare cu totul si cu totul intristator faptul ca cineva care nu candideaza la Congres, nu a candidat pentru un post de ministru, care nu a candidat la conducerea unui grup parlamentar, care nu foloseste circuitele competitionale ale partidului, discutiile deschise si permanente ale forurilor politice in care este membru pentru a putea propune, critica sau candida face declaratii de natura evident sa afecteze pozitia PNL, imaginea PNL si imaginea USL", a spus Antonescu, intr-o conferinta de presa.

El a mentionat ca tema candidatului la alegerile prezidentiale din partea USL nu este una de actualitate si a amintit ca, in cadrul Uniunii, niste congrese au stabilit "foarte clar" asupra candidaturii la viitorul scrutin.

Citește și
Crin Antonescu
Antonescu: Sunt de acord cu Frunzaverde, dar n-am negociat cu Basescu si nu e cazul suspendarii

"In PNL aceasta chestiune a fost transata, in partidele din USL, in USL a fost transata", a adaugat liderul PNL.
Fostul premier Calin Popescu Tariceanu propune ca desemnarea candidatului PNL la Presedintie sa se faca printr-un scrutin intern, asa cum se intampla in alte tari, mentionand ca cel desemnat va trebui sa aiba sansele cele mai mari de a obtine mandatul prezidential.

"Propunerea mea e ca in PNL desemnarea candidatului (la Presedintie, n.r.) sa se faca printr-un scrutin intern", a spus Tariceanu, vineri, intr-o conferinta de presa.

Tariceanu a apreciat ca in organizarea alegerilor interne in PNL pentru desemnarea candidatului la alegerile prezidentiale ar trebui sa se desfasoare cel mai devreme in martie 2014, precizand ca aceasta idee ar duce la modernizarea necesara partidului.

"Aceste alegeri interne (pentru desemnarea candidatului la prezidentiale, n.r.) trebuie organizate nu mai devreme de martie 2014. Nu exista niciun fel de ratiune pentru a le organiza mai devreme, in tarile democratice in care se practica acest sistem se organizeaza ca putine luni inainte de alegerile propriu-zise. In Statele Unite ele se organizeaza exact in toiul verii, sunt cele doua conventii. Orice alt sistem, orice alta incercare de a stabili candidatul de pe acum ar insemna o actiune prematura si care, dupa parerea mea, s-ar constitui intr-o mare eroare. Ar insemna ca a renunta la aceasta formula inseamna ca ratam ceea ce numesc eu modernizarea partidului si posibilitatea de a motiva membrii nostri sau alti oameni care doresc sa se alature PNL", a afirmat Tariceanu.
 

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Calin Popescu Tariceanu: Nu vreau sa candidez la sefia PNL, partidul a obtinut o victorie electorala
Calin Popescu Tariceanu: Nu vreau sa candidez la sefia PNL, partidul a obtinut o victorie electorala

Fostul premier Calin Popescu Tariceanu a declarat, vineri, raspunzand unei intrebari, ca nu doreste sa candideze la sefia PNL.

Antonescu: Sunt de acord cu Frunzaverde, dar n-am negociat cu Basescu si nu e cazul suspendarii
Antonescu: Sunt de acord cu Frunzaverde, dar n-am negociat cu Basescu si nu e cazul suspendarii

Liderul USL Crin Antonescu s-a declarat de acord, in principiu, cu afirmatia "Cu Traian Basescu nu trebuie negociat, Traian Basescu trebuie suspendat" facuta de Sorin Frunzaverde.

Antonescu: Daca va fi posibila, cuplarea alegerilor se va face indiferent de vointa lui Basescu
Antonescu: Daca va fi posibila, cuplarea alegerilor se va face indiferent de vointa lui Basescu

Presedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat, joi seara, ca organizarea simultana a alegerilor prezidentiale cu cele europarlamentare, daca va fi posibila, se va face indiferent de vointa presedintelui Traian Basescu.

Recomandări
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare meteorologică și mai multe atenționări și avertizări Cod Galben și Cod Portocaliu, ce vizează intensificări ale vântului, ninsori, polei și viscol, în mare parte din țară.

Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina
Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina

Rusia a lovit fără milă blocuri de locuințe, chiar și în ziua de Crăciun. Valul de drone și rachete a ucis joi cel puțin 5 oameni și a rănit zeci, în mai multe orașe ucrainene.

Plan Roșu de Intervenție activat, în urma unui accident între 10 mașini, în județul Olt. 27 de persoane implicate
Plan Roșu de Intervenție activat, în urma unui accident între 10 mașini, în județul Olt. 27 de persoane implicate

Un accident de amploare s-a produs pe Drumul Expres 12, în zona localității Optași Măgura, județul Olt, unde 10 autoturisme au fost implicate într-o coliziune în care se aflau aproximativ 27 de persoane.