Maria Grapini anunță că va vota împotriva numirii lui Kovesi în funcția de procuror-șef european

62000803
Agerpres

Europarlamentarul Maria Grapini a anunță că, "din respect pentru miile de români care au suferit nevinovați", va vota împotriva numirii fostei șefe a DNA Laura Codruța Kovesi în funcția de procuror-șef european.

"Pentru prima dată voi da un vot împotriva unui român (?)! Nu voi vota în comisia LIBE pentru Codruța Kovesi. Dar vă consult și dacă o majoritate veți spune să o votez, voi schimba votul! Aștept cu interes punctul dumneavoastră de vedere. Din respect pentru miile de români care au suferit nevinovați, cărora le-a schimbat viața,nu pot vota!", susține europarlamentarul Maria Grapini, pe Facebook, relatează hotnews.ro.

Fosta șefă a Direcției Naționale Anticorupție, Laura Codruța Kovesi, s-a clasat pe primul loc la selecția pentru postul de procuror-șef european, realizată de un comitet special. Astfel, primele trei propuneri vor fi trimise Parlamentului European.

Și Ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, a reacţionat luni la selectarea pe primul loc a Codruţei Kovesi pentru poziţia de procuror-şef european, el spunând că îi va informa pe miniştrii de justiţie din UE despre „abuzurile” comise de fosta şefă DNA.

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Cioloş: În niciun caz în PLUS şi în USR nu sunt oameni din vechiul sistem

Liderul PLUS, Dacian Cioloş, a declarat că în partidul său şi în USR nu sunt oameni care au venit "din vechiul sistem", relatează Agerpres. 

Bugetul pe 2019 naște tensiuni. Liderii PSD și ALDE au discutat peste 3 ore

Ședinţa coaliţiei PSD-ALDE s-a încheiat, luni după ora 21.00 iar discuţiile privind bugetul de stat pe 2019 vor continua şi în zilele următoare. 

Reacția lui Toader după selectarea lui Kovesi pentru funcția de procuror-şef european

Ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, a reacţionat la selectarea pe primul loc a Codruţei Kovesi pentru poziţia de procuror-şef european, el spunând că îi va informa pe miniştrii de justiţie din UE despre „abuzurile” comise de fosta şefă DNA.

Recomandări
Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.

Acciza la motorină, redusă temporar cu 25% până pe 15 septembrie. Anunțul Ministerului Finanțelor

Ministerul Finanțelor majorează la 25% reducerea temporară a accizei aplicabile motorinei standard pentru intervalul 1–15 septembrie 2026, ca urmare a noii evaluări bilunare prevăzute de mecanismul instituit prin Legea nr.162/2026.

Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.