Ion Iliescu: Monarhistii in Romania au fost si sunt o minoritate

61320336

Fostul presedinte Ion Iliescu a declarat, joi, ca in Romania, din 1990, cand a inceput sa apara curentul monarhic, monarhistii au fost si sunt o minoritate.

Solicitat sa comenteze faptul ca pe site-ul Forumului constitutional au aparut opinii potrivit carora Romania ar trebui sa se reintoarca la monarhie, Iliescu a precizat: "Nu dispun de date procentuale. Stiu ca, chiar din '90, cand a inceput sa apara curentul acesta monarhic, monarhistii in Romania au fost o minoritate si sunt si astazi".

El a precizat ca a pledat pentru normalizarea relatiilor cu familia regala, inlesnind, ca sef de stat, revenirea si normalizarea relatiilor cu regele.

"Am avut receptii la Cotroceni, am discutat impreuna, deci din acest punct de vedere nu am niciun fel de reticente ca sa stabilim o relatie normala cu un trecut al tarii. Dar in ce masura populatia actuala, cetatenii actuali si tineretul de astazi mai intelege nevoia unei monarhii mi-e greu sa spun. Si eu simt ca nu prea e mare acest aflux", a spus el.

Intrebat daca dezamagirea fata de clasa politica actuala ar putea duce la o crestere a numarului pro-monarhistilor, Iliescu a raspuns: "Mira-m-as!".

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO | Ferran Torres și Marcos Llorente au stârnit controverse în vacanță: ”Imaginile confirmă. Există chimie”
GALERIE FOTO | Ferran Torres și Marcos Llorente au stârnit controverse în vacanță: ”Imaginile confirmă. Există chimie”
Citește și...
Noua lege a salarizării, blocată în negocieri. Guvernul are nevoie de încă 8 miliarde de lei, imposibil de găsit acum

Noua lege a salarizării este în pericol să nu fie votată în Parlament săptămâna viitoare, așa cum și-ar fi dorit Guvernul.

Vicepreşedintele PNL acuză PSD că încearcă să blocheze reformele PNRR prin instanțe: „Un plan disperat și mârșav”

Vicepreşedintele PNL deputatul Alexandru Muraru acuză PSD că foloseşte instanţele ca instrument de negociere politică şi de blocare a reformelor de care România are nevoie.

Negocieri încheiate cu un boicot. Votul pe legea salarizării ar putea fi amânat pentru august

Noua lege a salarizării este în pericol să nu fie votată în Parlament săptămâna viitoare, așa cum și-ar fi dorit Guvernul. Sindicatele din Sănătate și Educație nu s-au mai așezat la masa negocierilor, iar PSD anunță că nu o susține în forma acutuală.

Recomandări
Cum ajung doi angajați din Sănătate cu aceeași funcție să aibă salarii diferite. Concluziile unui studiu al sindicatelor

„Solidaritatea Sanitară” susține că actualul sistem de salarizare din sănătate produce pierderi de miliarde de lei pentru angajați și avertizează că proiectul noii legi a salarizării nu doar că nu corectează aceste probleme, ci le-ar putea accentua.

O a doua dronă a fost doborâtă în spațiul aerian românesc, în apropiere de Delta Dunării. Reacția MApN

O nouă dronă a fost doborâtă în spațiul aerian românesc, sâmbătă dimineață, în apropiere de Delta Dunării. Anunțul a fost făcut de președintele Nicușor Dan.

Prima regiune care ar avea de suferit în cazul unei crize a carburanților. Benzina a depășit pragul de 9 lei în unele zone

Crește tensiunea pe piața carburanților, iar acest lucru se vede și la pompă. Evoluția prețurilor este influențată de nivelul stocurilor și de dificultățile legate de aprovizionare.