Incidente de pe la sectii adunate

×
Publicitate

Un numar de 12 sectii de votare, majoritatea din municipiul Bacau, au ramas, duminica, fara curent electric, in urma unei pene de curent care a afectat zona de nord a orasului Bacau si comuna Traian.

UPDATE 6: Procesul electoral a fost intrerupt pentru 20 de minute in sectia de votare numarul 3 din municipiul Slatina din cauza unei situatii conflictuale intre mai multi candidati si sustinatori ai unor partide care aveau suspiciuni privind o presupusa mita electorala.

Potrivit lui Marius Belu, presedintele sectiei de votare numarul 3 din Slatina, la un moment dat, in apropierea cladirii sectiei de votare s-a creat o situatie conflictuala intre candidatii PSD, PDL si PNL.

UPDATE 5:  Biroul Electoral Judetean Mures a decis, duminica, sa anuleze procesele-verbale din doua sectii de votare din municipiul Targu Mures, care fusesera semnate "in alb" de catre membrii acestora.

UPDATE 4: O stampila cu mentiunea "Votat" a disparut de la o sectie de votare din localitatea doljeana Dabuleni, presedintele sectiei sesizand Politia, care a inceput cercetari in acest caz.

Presedintele Biroului Electoral Judetean (BEJ) Dolj, judecator Laurentiu Anghel, a declarat ca BEJ a fost sesizat telefonic despre disparitia unei stampile de la Sectia de votare nr. 201 din Dabuleni. O echipa a politiei din Craiova s-a deplasat la Dabuleni pentru a cerceta imprejurarile in care a disparut stampila.

UPDATE 3: Cateva sute de cetateni din municipiul Satu Mare care s-au prezentat, duminica, la sectia de votare amenajata in incinta Colegiului National "Mihai Eminescu" s-au revoltat dupa ce au aflat ca au fost mutati la alta sectie si au declarat ca nu vor mai vota.

Alegatorii domiciliati pe Bulevardul Transilvania, din municipiul Satu Mare, au votat, in ultimii 18 ani, la sectia 70 din incinta Colegiului "Mihai Eminescu", iar duminica, in momentul in care s-au prezentat la urne, au aflat ca au fost arondati la sectia amenajata in scoala Generala "Constantin Brancoveanu", situata la aproximativ 300 de metri distanta.

UPDATE 2: O stampila de vot a disparut, duminica dupa-amiaza, de la Sectia de votare nr. 11 din Baia Mare. Politia a inceput o ancheta pentru a stabili daca aceasta a fost furata sau daca un alegator a uitat sa o predea.

Reprezentantii Biroului Electoral Judetean (BEJ) Maramures au declarat ca institutia a fost informata telefonic de catre presedintele sectiei respective, dupa care a fost intocmit si un proces-verbal.

UPDATE 1: Reprezentantii PSD Navodari au reclamat la Politie o tanara de 17 ani care ar fi dat bani unor alegatori, din partea PNL, pentru ca acestia sa voteze cu candidatii acestei formatiuni, iar fata este acum cercetata pentru ca asupra ei s-au gasit cartile de identitate a 46 de alegatori.

Seful sectiei de votare 162 din sectorul 2 al Capitalei este minor, el fiind chemat la Biroul Electoral Municipal, iar in locul acestuia a fost desemnat loctiitorul sau, a declarat, duminica presedintele BEM.

Alianta PSD+PC Vrancea a anuntat ca va depune o contestatie la Biroul Electoral Judetean legata de faptul ca presedinta unei sectii de votare din judet este femeie de serviciu la o primarie.

Inspectoratul Judetean de Politie Mehedinti a fost sesizat, duminica, cu privire la cazul unui barbat din Drobeta Turnu Severin, care a stampilat doua buletine de vot pentru Senat in Colegiul 1 din judetul Mehedinti.

Procesul electoral la o sectie de votare din municipiul Constanta a fost suspendat timp de aproximativ o ora deoarece aici au fost primite buletine electorale pentru colegiul 10 la Camera Deputatilor, iar sectia respectiva este arondata colegiului 9 la Camera Deputatilor.

Candidatul PSD-PC pentru un mandat de senator in Ilfov, Anghel Iordanescu, a votat, duminica, la o sectie din Pipera-Voluntari, el uitand la final sa-si recupereze cartea de identitate si sa semneze pe listele reprezentantilor circumscriptiei electorale.

Presedintele unei sectii de votare din localitatea maramureseana Targu Lapus a fost inlocuit, sambata, dupa ce a avut nevoie de spitalizare si s-a stabilit ca nu poate asigura buna desfasurarea a procesului electoral.



Articol recomandat de sport.ro
FOTO Fosta luptătoare din UFC și-a surprins fanii cu un pictorial interzis minorilor: ”Sunt puși, nu?”
FOTO Fosta luptătoare din UFC și-a surprins fanii cu un pictorial interzis minorilor: ”Sunt puși, nu?”
Citește și...
Fost premier al României, despre ratingul suveran al României: ”Fascinant cum lucrează propaganda”

Fostul premier al României, Florin Cîțu, care a fost și ministru al Finanțelor, a comentat, sâmbătă, ”pericolul” prin care a trecut România, care a ajuns ”la un pas de junk”, adică de a fi retrogradată de agențiile de rating.

Băsescu, despre criza energetică: Lumea se uită la România dacă vrea să vadă ce înseamnă să fii prost. Panarame de miniștri

Toți miniștrii Energiei și premierii care au luat până acum decizii de închidere a unor capacități de producere a energiei fără să pună altceva în loc sunt vinovați de criza actuală din România, spune fostul președinte Traian Băsescu.

Nicuşor Dan, după reconfirmarea ratingului României: În ciuda zgomotului politic, România funcţionează. E mult scandal inutil

Preşedintele Nicuşor Dan a transmis, sâmbătă, după reconfirmarea ratingului de ţară, că, în ciuda zgomotului politic, România funcţionează, dintre legile importante mai fiind de adoptat doar Legea salarizării. 

Recomandări
Nivelul Dunării scade îngrijorător. Armata va detona o stâncă pentru a devia cursul apei spre centrala de la Cernavodă

Operațiuni urgente pe Dunăre. Reprezentanții Armatei au făcut măsurători, iar duminică, 02 august, vor detona o stâncă pentru a devia cursul apei spre centrala de la Cernavodă.

Guvernul cere reducerea consumului de energie. România încearcă să evite importurile mari în următoarea perioadă

Guvernul caută soluții pentru ca România să importe cât mai puțină energie electrică în următoarea lună. Instituțiile de stat vor fi obligate să reducă din consum, iar cele private sunt îndemnate să își mute activitățile din orele de vârf.

La următoarea evaluare este posibil ca România să nu mai scape de retrogradarea la ”junk”. Acum am evitat la limită

România a evitat, pentru moment, retrogradarea în categoria statelor nerecomandate pentru investiții. Agenția de evaluare financiară Fitch ne-a păstrat ratingul de țară.