Ilie Bolojan, la Paris: „Securitatea Ucrainei este şi securitatea Europei şi a României”

×
Publicitate

Preşedintele interimar Ilie Bolojan a afirmat, miercuri, după reuniunea de la Paris, că securitatea Ucrainei este importantă pentru întreaga Europă şi pentru România, iar colaborarea dintre UE şi SUA poate duce la închiderea acestei crize.

”La această conferinţă au participat mai multe ţări, în principal cele din Uniunea Europeană, dar şi din afara Uniunii, ţări care împărtăşesc acelaşi valori şi acelaşi idei legate de situaţia din Ucraina. Au fost intervenţii are fiecărui stat, diferite poziţii, dar câteva dintre ele s-au repetat şi practic sunt concluzii ale acestei întâlniri. În primul rând, o concluzie importantă este că securitatea Ucrainei este şi securitatea Europei şi a României”, a afirmat Ilie Bolojan, miercuri seară, la finalul reuniunii organizate la Palatul Elysee pe tema războiului din Ucraina.

Acesta a precizat că ”nu suntem alături de Ucraina doar dintr-un sentiment umanitar (…) ci suntem şi dintr-un interes strategic pentru ţara noastră”.

”Şi a doua concluzie importantă a fost că, în continuare, colaborarea dintre ţările europene şi Statele Unite ale Americii poate să fie cea mai bună formulă pentru rezolvarea acestei crize, în aşa fel încât nu doar să avem o încetare a focului, ceea ce este foarte bine, ci să avem o pace justă, în aşa fel încât în anii următori să nu reînceapă un nou conflict, iar această pace justă şi o pace echitabilă nu se poate face fără participarea Ucrainei şi a Uniunii Europene la închiderea acestor negocieri”, a mai declarat preşedintele interimar.

Acesta a anunţat că s-a convenit că este nevoie în perioada imediat următoare de unitate şi coordonare între ţări.

”Diversitatea în perioade normale, în Uniunea Europeană, este un lucru bun, a fost un câştig, dar într-o situaţie de criză, cum a fost, de exemplu, coronavirusul sau cum avem acum, este evidentă nevoie de coordonare, în aşa fel încât să acţionăm mai rapid, să putem să avem un plan de acţiune care să aibă în vedere sprijinirea în continuare a Ucrainei, sens în care s-a convenit inclusiv pregătirea unui pachet important de sprijin în perioada imediat următoare, în aşa fel încât el să poată fi adoptat la primul Consiliu European”, a mai declarat Bolojan, potrivit News.ro.

Preşedintele interimar al României, Ilie Bolojan, a plecat, miercuri dimineaţă, la Paris, cu o cursă de linie, pentru a participa la reuniunea organizată la Palatul Elysee pe tema războiului din Ucraina. Bolojan este însoţit de Luminiţa Odobescu, consilier prezidenţial pentru afaceri europene.

Franţa a găzduit miercuri o a doua reuniune pentru a discuta despre Ucraina şi securitatea europeană, dar de data aceasta a invitat ţări europene care nu au fost prezente la începutul acestei săptămâni, între care şi România, precum şi cu aliatul din NATO Canada

Articol recomandat de sport.ro
Diletta Leotta susține fosta adversară a României la Mondial! | GALERIE FOTO
Diletta Leotta susține fosta adversară a României la Mondial! | GALERIE FOTO
Citește și...
Ilie Bolojan nu exclude ca PSD să încerce să îl suspende pe Nicușor Dan. „Așa cum au acționat și în acești ani”

Premierul Ilie Bolojan a declarat luni seară că nu există garanții că PSD nu va recurge la acțiuni politice împotriva președintelui României, așa cum a făcut în trecut.

Calendarul moțiunii PSD-AUR. Când va fi depusă și când ar putea cădea Guvernul Bolojan

PSD și AUR ar urma să depună în cursul zilei de marți, sau cel târziu miercuri dimineață, moțiunea de cenzură comună prin care vor să răstoarne Guvernul Bolojan, au declarat surse politice pentru Știrile ProTV.

Bolojan îl acuză pe Grindeanu că a mințit „nu doar despre problemele guvernării, ci şi despre proiecte politice cu AUR”

Premierul Ilie Bolojan îl acuză pe liderul PSD Sorin Grindeanu că a minţit atunci când a spus că nu va exista nicio colaborare între social-democraţi şi AUR.

Recomandări
De câte voturi mai au nevoie PSD și AUR ca să dea jos Guvernul Bolojan. Aritmetica din spatele moțiunii de cenzură

PSD și AUR se aliază pentru a răsturna Guvernul Bolojan. Dacă săptămânile trecute Sorin Grindeanu jura că nu va face pact cu George Simion, astăzi a dat totul uitării, de dragul unei moțiuni de cenzură.

Deficitul în primele trei luni este de două ori mai mic față de anul trecut. A scăzut la 22 de miliarde de lei

Finanțele țării par să intre pe un parcurs ceva mai stabil. Statul și-a crescut veniturile cu 12% față de aceeași perioadă din 2025, în timp ce cheltuielile, deși rămân ridicate, sunt sub nivelul de anul trecut. 

Vacanța de vară, mai scumpă. Companiile aeriene anunță creșteri de tarife, de la câteva procente, la 30 de euro pe bilet

Se conturează tot mai tare o criză a kerosenului. Operatorii aerieni din România anunță deja scumpiri, iar mari companii din Europa anulează zboruri programate în următoarele luni.