Crin Antonescu ramane presedintele Senatului. Curtea Constitutionala a respins sesizarea PDL

60591700

Curtea Constitutionala (CC) a respins, joi, sesizarea PDL privind hotararea prin care Vasile Blaga a fost inlocuit de la sefia Senatului, astfel ca la conducerea acestei camere ramane Crin Antonescu.

Miercuri, CC a amanat pentru joi decizia in cazul sesizarii de neconstitutionalitate care a fost formulata de Partidul Democrat Liberal (PDL), privind hotararea prin care Vasile Blaga a fost inlocuit de la sefia Senatului.

Intrunit, din nou, joi, Plenul CC a respins sesizarea, liberalul Crin Antonescu ramanand astfel la sefia Senatului.

Sesizarea se referea la neconstitutionalitatea dispozitiilor articolului 30 alineatele 3 si 4 din Regulamentul Senatului, precum si ale Hotararilor Plenului Senatului nr. 24/2012 si nr. 25/2012, formulata de un numar de 28 senatori apartinand Grupului parlamentar al Partidului Democrat Liberal.

Grupul parlamentar al senatorilor democrat-liberali a depus, in 14 septembrie, la Curtea Constitutionala, o sesizare privind hotararea prin care Vasile Blaga a fost inlocuit de la sefia Senatului.

Democrat-liberalii au contestat la CC hotararea, de la inceputul lunii iulie, de inlocuire a lui Blaga, insa la acel moment a fost respinsa ca fiind inadmisibila, in conditiile in care Guvernul luase prin ordonanta de urgenta competenta de control a magistratilor constitutionali in privinta hotararilor Parlamentului.

In 3 iulie, liderul PDL Vasile Blaga a fost revocat din functia de presedinte al Senatului, in aceasta pozitie fiind ales presedintele PNL Crin Antonescu.

Legea de aprobare a OUG 38/2012 privind modificarea atributiilor Curtii Constitutionale a fost declarata neconstitutionala in 19 septembrie.

In 18 iulie, Senatul, forul decizional, adoptase legea de aprobare a OUG privind functionarea Curtii Constitutionale in varianta Camerei Deputatilor. Ordonanta de Urgenta a Guvernului 38/2012 a modificat competenta Curtii Constitutionale, in sensul ca nu se mai poate pronunta pe deciziile Parlamentului.

Pe de alta parte, in 9 iulie, CC a admis sesizarea formulata de 67 de deputati apartinand grupului parlamentar al Partidului Democrat Liberal si a constatat ca solutia legislativa care exclude de la controlul de constitutionalitate hotararile Parlamentului care afecteaza valori si principii constitutionale este neconstitutionala. PDL reclamase modificarea alin.(1) al art.27 din Legea 47/1992 privind organizarea si functionarea Curtii Constitutionale.

Articol recomandat de sport.ro
„Țineți minte acest nume!” Puștoaica de doar 15 ani din România care i-a impresionat pe cei de la European Athletics
„Țineți minte acest nume!” Puștoaica de doar 15 ani din România care i-a impresionat pe cei de la European Athletics
Citește și...
Nicușor Dan, despre anticipate: ”Un subiect total neserios”. ”Pentru 5% în plus sau în minus, e imatur”

Preşedintele Nicuşor Dan a declarat despre alegerile anticipate, că în opinia sa reprezintă un subiect neserios şi un semn de imaturitate politică, arătând că vorbeşte în general despre clasa politică. 

Radu Miruță a demis-o pe Anna-Maria Dudas, care avea un atelier de ciocolată într-o clădire a Ministerului Transporturilor

Ministrul interimar al Transporturilor, Radu Miruţă, a anunțat, vineri, că a demis-o din funcția de director general al Centrului Național de Calificare și Instruire Feroviară (CENAFER) pe Anna-Maria Dudas, care avea un atelier de ciocolată.

Radu Miruță, replică pentru Grindeanu după afirmația că fără PSD nu se dă niciun kilometru nou de autostradă în circulație

Ministrul interimar al Transporturilor, Radu Miruţă, i-a transmis preşedintelui PSD, Sorin Grindeanu, un răspuns după afirmaţia acestuia privind autostrăzile.

Recomandări
Cine sunt bugetarii care vor primi 2.000 de lei în plus la salariu, după noua lege. Problema apare la sporuri

După o discuție de aproape 2 ore la Palatul Cotroceni, vineri a apărut o nouă variantă a legii salarizării. 

23 de beach baruri și terase fără avize, descoperite pe litoral. Administratorii trebuie să le desființeze în cinci zile

23 de beach baruri și terase ridicate fără avizele necesare au fost descoperite pe litoral în urma controalelor făcute vineri de ministrul Mediului. Șase sunt în nordul stațiunii Mamaia, în zona cluburilor. 

Directoarea care făcea ciocolată la serviciu nu a comentat situația, însă colegii i-au sărit în ajutor: E o bucătărie comună

Este scandal cât casa în Ministerul Transporturilor. Directoarea Centrului Național de Calificare și Instruire Feroviară (CENAFER) este acuzată că prepara ciocolată artizanală chiar în sediul instituției, apoi o vindea pe Facebook.