Baconschi: Am primit SMS de la premier; nu mi s-a reprosat nimic pe linie guvernamentala

60530955

Teodor Baconschi sustine ca a aflat de revocarea sa din functia de ministru de Externe in urma unui SMS pe care l-a primit de la premierul Emil Boc.

"Eu sunt la Bruxelles, la CAE, am primit prin SMS de la premier... Nu mi s-a reprosat nimic pe linie guvernamentala, ci am inteles ca a fost vorba despre o decizie politica", a declarat Teodor Baconschi.

"Din ceea ce stiu, in BPN azi nu s-a formalizat, nu s-a oficializat prin vot o astfel de decizie", a adaugat Baconschi, citat de Mediafax. El a mai precizat ca respecta decizia premierului, dar si ca se simte "privilegiat" ca a reusit sa serveasca interesele Romaniei in aceasta perioada.

"Nu exista un repros pe linie guvernamentala", a subliniat Teodor Baconschi. El a adaugat ca ramane in partid, devotat proiectelor incepute.

Teodor Baconschi, prim-vicepresedinte PDL, a fost revocat din functia de ministru al Afacerilor Externe, pentru declaratiile sustinute de acesta la adresa protestatarilor.

Articol recomandat de sport.ro
Miliardarul Rinat Ahmetov, omagiu pentru Mircea Lucescu și discurs de 10 minute la Arena Națională
Miliardarul Rinat Ahmetov, omagiu pentru Mircea Lucescu și discurs de 10 minute la Arena Națională
Citește și...
România are aproape patru luni să salveze 3 miliarde de euro din PNRR. Reforme „critice” au rămas în urmă

Am putea pierde alte 3 miliarde de euro din Planul Național de Redresare și Reziliență, din cauza întârzierii reformelor și investițiilor. 

Dragoş Pîslaru, după ședința de Guvern: Guvernul are un plan clar de implementare a reformelor critice din PNRR

Dragoş Pîslaru, ministrul Fondurilor Europene, a declarat la finalul ședinței de Guvern de joi că Executivul a stabilit un calendar clar pentru implementarea reformelor critice din PNRR.

Moment de reculegere la Guvern, în memoria lui Mircea Lucescu. Ilie Bolojan a trecut pe la catafalcul de la Arena Națională

Miniştrii Cabinetului condus de Ilie Bolojan, reuniţi joi în şedinţă de Guvern, au ţinut un moment de reculegere în memoria antrenorului Mircea Lucescu.

Recomandări
Vămile care erau pline, anii trecuți, în Săptămâna Mare, acum sunt aproape pustii. Prețul unei călătorii e aproape dublu

Vămile care erau pline, anii trecuți, în Săptămâna Mare, sunt acum aproape pustii. Asta pentru că sunt puțini românii stabiliți în străinătate, care se întorc acasă de Paște anul acesta.

Ultima dorință a lui Mircea Lucescu i-a fost îndeplinită. Ce i-a spus medicului său, de pe patul de spital

Un altar de flori și lumină s-a format la intrarea în Arena Națională și se mărește cu fiecare oră, pe măsură ce mii oamenii își iau rămas bun de la Mircea Lucescu. 

Război în Orientul Mijlociu. Germania este nemulțumită de ”severitatea cu care Israelul poartă un război” în Liban

Acordul dintre Iran și Statele Unite se dovedește extrem de fragil. Teheranul continuă să controloze traficul prin Strâmtoarea Ormuz și susține că încă sunt anumite „restricții tehnice”, cum ar fi problema minelor.