Vamesii bulgari, acuzati ca le cer soferilor sa plateasca taxe suplimentare

×
Publicitate

Suparare la frontierele Bulgariei! Nemultumitii sunt soferii bulgari de camioane. Ei ii acuza pe vamesi ca-i incarca ilegal la cantar. Le cer apoi fie sa plateasca taxe suplimentare, fie sa scoata portofelul si sa lase "o atentie" in bani gheata.

Multi soferi bulgari se plang ca, atunci cand revin din vestul Europei, trebuie sa dea piept cu vamesii corupti care masluiesc cantarele pentru TIR-uri.

De exemplu, in cazul unui transport de mere importate din Italia, camionul a avut aceeasi greutate, in patru vami diferite. Cand sa intre in Bulgaria, masina a "castigat" subit 1.000 de kilograme.

Martorii spun ca totul functioneaza pe principiul "politistul rau vs politistul bun". Adica unul ameninta cu amenda, iar apoi altul vine chipurile sa rezolve problema ridicata de primul.

Evident, nu se rezolva insa decat daca soferii se arata intelegatori. Adica scot bani in plus din buzunar.

Jurnalistii bulgari au vrut sa vada cum stau lucrurile si au filmat totul cu o camera ascunsa. Desi avea doar aer deasupra, cantarul afisa linistit cateva sute de kilograme.

Mister! Pentru oficiali, explicatii se gasesc insa, intotdeauna: "diferenta de greutate provine probabil de la cantarul care se clatina". Si mai mult, este firesc sa existe astfel de situatii, atata vreme cat cantarele sunt mai tot timpul in reparatii, spun autoritatile.

Intrebarea este mai si ies din reparatii? Si cum poate sti un simplu calator, cand cantarul este sanatos sau sufera de boala oscilatiilor?

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Olăroiu, imagini unice: arabii au publicat fotografii în care românul e de nerecunoscut
FOTO Olăroiu, imagini unice: arabii au publicat fotografii în care românul e de nerecunoscut
Citește și...
General SUA: Barack Obama se lasa intimidat de sefii armatei

"Adevaratii dusmani" sunt "oamenii nehotarati" care au ajuns la Casa Alba. Cu aceste cuvinte, si alte critici la adresa administratiei Obama. Comandantul trupelor americane din Afganistan a aprins un scandal enorm la Washington.

Si-au lasat cainele sa fiarba in suc propriu. Acum au ajuns dupa gratii

In Statele Unite nepasarea se plateste cu amenzi severe si, uneori, chiar cu inchisoare. O stiu foarte bine un barbat si o femeie, acuzati de cruzime fata de animale, dupa ce au lasat catelusa in masina la soare, vreme de 4 ore.

Nor sau farfurie zburatoare? Mister pe cerul Scotiei

Este o farfurie zburatoare! Asta si-a spus un cuplu britanic care a reusit sa fotografieze o formatiune spectaculoasa aparuta pe cer. Si nu e de mirare ca gandul i-a dus direct la o intalnire de gradul zero cu extraterestrii.

Recomandări
Bulgaria a devenit lider mondial în stocarea energiei. Vecinii care țin aprinsă lumina în România sunt peste SUA și Australia

Bulgaria a devenit lider global al capacităților de stocare a energiei, depășind California, Chile sau Australia, regiuni care se bazează pe energie solară. Bulgaria asigură din această energie stocată majoritatea necesarului importat de România. 

Ministerul Apărării de la Chișinău: Drona doborâtă la Galați este rusească, a venit din Ucraina și a traversat Moldova

Drona doborâtă duminică dimineața la Galați este rusească și a traversat Republica Moldova, venind dinspre Ucraina, înainte de a intra în spațiul aerian al României, a transmis Ministerul Apărării de la Chișinău.

Motorina standard s-a ieftinit cu 68 de bani. Prețul a coborât sub pragul de 10 lei în unele benzinării

Vești bune pentru șoferi la pompă. De la miezul nopții, prețul motorinei standard a scăzut cu 68 de bani și a ajuns la 10 lei pe litru în unele benzinării.