Vaccinul Sputnik V ar avea o eficienţă de peste 95%, potrivit cercetătorilor ruşi. Cât va costa

62146042
Shutterstock

Vaccinul rusesc Sputnik V a demonstrat o eficienţă de peste 95% la 42 de zile după administrarea primei doze şi va costa mai puţin de 10 dolari.

Anunțul a fost făcut marţi de Centrul de cercetare Gamaleia din Moscova şi Fondul de Investiţii Directe din Rusia (FIDR) într-un comunicat comun, citat de EFE.

Potrivit datelor preliminare ale celei de-a doua analize, eficienţa vaccinului rusesc după 28 de zile era de 91,4 %, transmite Agerpres.

Potrivit analizelor clinice, eficienţa de 91,4 % a fost demonstrată în rândul a 39 de persoane infectate, printre care figurau voluntari care au primit placebo (31) şi cei care au primit vaccinul (8).

În total, 14.095 de voluntari au primit vaccinul şi 4.699 au primit placebo, potrivit comunicatului oficial.

În prezent, 40.000 de voluntari participă la faza a treia a studiilor clinice, dintre care peste 22.000 au fost deja injectaţi cu o primă doză, iar 19.000 au primit atât prima, cât şi a doua doză.

În timpul studiilor clinice, experţii ruşi nu au detectat reacţii adverse "neprevăzute" ale vaccinului în rândul voluntarilor.

FIDR a precizat că preţul de sub 10 dolari pentru o doză este de două ori mai mic decât cel al vaccinurilor care folosesc tehnologia ARN mesager, aşa cum se întâmplă în cazul vaccinurilor dezvoltate de companiile americane Moderna şi Pfizer.

De asemenea, Rusia a lansat producţia vaccinului deshidratat, folosind tehnologia de liofilizare, care va facilita mai ales transportul său pe pieţele internaţionale, inclusiv în regiunile cu acces dificil şi în cele cu climă tropicală.

Primele tranşe ale vaccinului Sputnik V vor ajunge pe piaţă pentru clienţii internaţionali în ianuarie 2021, în baza acordurilor încheiate deja de Rusia cu mai mulţi parteneri străini.

Articol recomandat de sport.ro
Război deschis între Moscova și Madrid! Cum au reacționat rușii după atacul nemilos venit din Spania
Război deschis între Moscova și Madrid! Cum au reacționat rușii după atacul nemilos venit din Spania
Citește și...
Doi migranți au fost salvaţi după 15 zile în derivă pe Marea Mediterană. Autoritățile spaniole caută alți 17 dispăruți

Doi migranţi au fost salvaţi marţi, după ce au petrecut două săptămâni în derivă, pe Marea Mediterană, încercând să ajungă în Insulele Baleare, anunţă autorităţile spaniole.

Un muncitor român de 19 ani a murit în Italia din cauza căldurii, în timp ce culegea roșii

Un tânăr muncitor român, în vârstă de 19 ani, a murit în Italia din cauza căldurii extreme, în timp ce culegea roșii, anunță un sindicat italian.

Ucraina invită România în Inițiativa Carpatică, alături de alte șase țări. ”Avem nevoie de asta”

Ucraina intenţionează să lanseze o aşa-numită Iniţiativă Carpatică în această toamnă, care va reuni opt ţări, între care şi România, care împărtăşesc interese economice şi de securitate comune, a anunţat preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski. 

Recomandări
Anunțul lui Ilie Bolojan, după trei ședințe: Situația de la Cernavodă ”rămâne dificilă", dar nivelul apei nu a mai scăzut

Premierul demis, Ilie Bolojan, a anunțat, marți, după trei ședințe de lucru, că situația aprovizionării cu combustibil s-a îmbunătățit, dar rămâne dificilă la Cernavodă, din cauza debitului scăzut al Dunării.

Operațiunea Armatei de pe Dunăre a mai oferit 2 zile de funcționare în plus Centralei Nucleare. ”Nu există un scenariu negru”

Succesul operațiunii Armatei de luni, de pe Dunăre, asigură 2 zile în plus față de cele 5 zile prognozate inițial pentru funcționarea Reactorului 2 al Centralei Nucleare de la Cernavodă, a declarat directorul general al instituției. 

Președintele Nicușor Dan a promulgat două legi ”importante pentru stabilitatea economică și protejarea veniturilor românilor”

Președintele României, Nicușor Dan, a anunțat, marți, că a semnat decretele de promulgare pentru două acte normative pe care le consideră esențiale pentru stabilitatea economică a țării și pentru protejarea veniturilor românilor.