Un piton de aproape 6 metri a creat panică în câteva localități. Autoritățile îl caută

×
Publicitate

Un piton de aproape şase metri a creat panică în câteva sate din Polonia. Nimeni nu ar fi ştiut de existenţa lui dacă şarpele nu şi-ar fi lăsat pielea pe malul unui râu.

Autorităţile îl caută, fără rezultat, de weekendul trecut şi i-au avertizat pe localnici că reptila poate fi înfometată şi foarte periculoasă.

Locuitorii unor sate de pe malul Vistulei, aflate la sud de Varşovia, nu mai au linişte de la finalul săptămânii trecute. Un localnic a zărit aproape de apă pielea unui şarpe uriaş. Iar autorităţile au confirmat că este vorba despre un piton indian, de dimensiuni impresionante.

"Pielea măsoară între patru şi cinci metri şi jumătate. Nu ştim exact cât, fiindcă nu am găsit bucăţile de la cap şi de la coadă", a explicat Inga Lechowska, medic veterinar.

Reptila a găsit pe malul apei mediul perfect de trai, spun specialiştii.

"Am găsit pielea într-un loc ideal pentru această specie. Are vegetaţie, apă şi temperaturi ridicate. După cum vedeţi, e vorba de un animal mare", a mai spus medicul veterinar.

Vestea s-a răspândit ca fulgerul în localităţile din împrejurimi.

"Localnicii sunt îngrijoraţi şi cer mai multe informaţii. Totul se întâmplă la uşa noastră şi noi nu ştim dacă nu cumva şarpele o să-şi facă apariţia în locul unde ne petrecem timpul liber", a transmis Dorota Machanowska, primarul unei localităţi.

Oamenilor le este teamă să mai meargă pe malul apei şi sunt cu mare băgare de seamă la fiecare ieşire prin sat.

Iar vestea că un pescar a văzut pitonul în timp ce se hrănea cu un castor a alimentat panica localnicilor.

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicatia Stirile ProTV pentru telefoane Android si iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
Reacția presei americane după cursa istorică a lui David Popovici de la Paris
Reacția presei americane după cursa istorică a lui David Popovici de la Paris
Citește și...
SUA atacă Rusia. Ce riscă firmele implicate în proiectul conductei de gaze Nord Stream 2

Statele Unite au repetat miercuri avertismentul că ar putea sancţiona firmele occidentale care participă proiectul conductei de gaze Nord Stream 2, prevăzut să conecteze Germania direct la resursele Rusiei, informează Reuters.

Israelul a atacat poziţii ale armatei siriene. Siria a răspuns la loviturile aeriene

Aviaţia israeliană a lovit miercuri seara mai multe poziţii ale armatei siriene şi ale aliaţilor acesteia din sud-vestul Siriei, a declarat agenţiei DPA o sursă militară siriană, transmite Agerpres.

Inundaţii în Japonia: Guvernul anunţă un bilanţ de 199 de morţi

Inundaţiile şi alunecările de teren din vestul Japoniei s-au soldat cu moartea a cel puţin 199 de persoane, a anunţat joi dimineaţa purtătorul de cuvânt al guvernului nipon, informează AFP.

Recomandări
Ce urmează după oprirea centralei de la Cernavodă. Măsurile anunțate de Guvern pentru următorii ani

În plină criză energetică, cu centrala de la Cernavodă deconectată din cauza secetei, Guvernul anunță noi măsuri pentru a evita pe viitor astfel de situații.

Sute de turiști și localnici, salvați cu bărcile de pe o plajă din Halkidiki. Flăcările au ajuns aproape de hoteluri

Un incendiu uriaș izbucnit în peninsula grecească Halkidiki, atât de iubită de români, a semănat groaza în rândul turiștilor și localnicilor. 

David Popovici, campion european la 200 m liber. Românul a reușit o performanță unică în istoria Campionatelor Europene

David Popovici a câștigat medalia de aur în proba de 200 m liber la Campionatele Europene de natație de la Paris. Românul a devenit astfel primul înotător din istorie care reușește dubla 100 m - 200 m liber la trei ediții ale Europenelor.