Ucigașul lui George Floyd își așteaptă sentința federală

62198094
Getty

Fostul ofițer de poliție din Minneapolis, Derek Chauvin, condamnat pentru moartea lui George Floyd, urmează să fie condamnat și de o instanță federală.

Derek Chauvin urmează să fie condamnat în instanța federală pentru încălcarea drepturilor civile ale lui George Floyd, la un an după ce o instanță de stat l-a trimis în închisoare pentru mai bine de două decenii pentru uciderea afro-americanului.

Fostul polițist a pledat vinovat în fața instanței de la Tribunalul Districtual al Statelor Unite din St. Paul, Minnesota. Acesta a recunoscut că a încălcat drepturile lui George Floyd și că el este vinovat de maortea acestuia.

O instanță de stat l-a condamnat deja pe Chauvin la 22 de ani de închisoare pentru omor din culpă. Conform Reuters, procurorii federali au cerut în instanță o condamnare de 25 de ani de închisoare pentru Chauvin, pedeapsă care ar rula concomitent cu cea de stat.

Ceilalți trei foști ofițeri de poliție care au participat la arestarea lui Floyd, pe nume Tou Thao, J. Alexander Keung și Thomas Lane, au fost găsiți vinovați de aceeași instanță federală în februarie pentru încălcarea drepturilor lui Floyd. Ei nu au primit încă o dată de condamnare.

Citește și Infectarea cu variola maimuţei nu a cauzat niciun deces în Europa (oficiali din domeniul sănătăţii)

În mai 2020, Derek Chauvin, ajutat de trei colegi, a încercat să-l aresteze pe George Floyd pentru că era suspectat că a folosit o bacnotă falsă de 20 de dolari pentru a-și cumpăra țigări. Agentul de poliție s-a așezat cu genunchiul pe gâtul afro-americanului timp de circa nouă minute. Videoclipul care surprinde modul brutal în care a murit George Floyd a declanșat una dintre cele mai mari mișcări de protest anti-rasism din Statele Unite.

Articol recomandat de sport.ro
„Șantajul Europei s-a dovedit mai puternic!” Plânge Moscova după ultima lovitură plecată din România
„Șantajul Europei s-a dovedit mai puternic!” Plânge Moscova după ultima lovitură plecată din România
Citește și...
Un bărbat a murit după ce a rămas blocat într-o gură de canal din Franța, încercând să-și recupereze cheile

Un accident tragic a avut loc în Lingolsheim, Franța, unde un bărbat în vârstă de 70 de ani și-a pierdut viața în timp ce încerca să își recupereze cheile căzute într-o gură de canal.

Premierul ungar Peter Magyar a comentat discursul lui Viktor Orban susținut în România, la Băile Tuşnad

Partidul Fidesz, ca formaţiune politică, este "dincolo de redresare", a declarat luni, în Parlamentul de la Budapesta, premierul ungar Peter Magyar, transmite MTI, conform Agerpres.

Fenomenul care face incendiile din Spania imposibil de controlat. Ce este „regula 30-30-30” de care se tem toți pompierii

Pompierii spanioli depun eforturi colosale pe mai multe fronturi pentru a opri cele mai distrugătoare incendii de vegetație din istoria recentă a țării. În ultima săptămână, flăcările au pârjolit peste 50.000 de hectare de teren.

Recomandări
ANAF verifică veniturile obținute de români în străinătate. Cine riscă să plătească un impozit de 70%

Peste un miliard de euro din venituri obținute de români în străinătate au fost declarate la ANAF pentru anul 2025. Cei mai mulți bani au provenit din investiții, iar cei mai puțini din agricultură. 

Șantierele din București, cele mai liniștite locuri ale orașului. Pe unul mai „agitat”, doi dau la lopată, patru se uită

Lucrările sunt întârziate pe unele din cele 50 de șantiere deschise în București pentru schimbarea conductelor și a șinelor de tramvai. 

Fenomenul care face incendiile din Spania imposibil de controlat. Ce este „regula 30-30-30” de care se tem toți pompierii

Pompierii spanioli depun eforturi colosale pe mai multe fronturi pentru a opri cele mai distrugătoare incendii de vegetație din istoria recentă a țării. În ultima săptămână, flăcările au pârjolit peste 50.000 de hectare de teren.