Țara în care jurnaliștii sunt asasinați pe bandă rulantă

62125672
Getty

Jurnalistul mexican Jorge Armenta a fost asasinat sâmbătă în nordul ţării împreună cu un poliţist municipal, ceea ce face ca bilanţul jurnaliştilor ucişi în Mexic de la începutul anului să ajungă la trei, transmite duminică AFP, citând surse judiciare.

Armenta, directorul publicaţiei online Medios Obson, a fost victima unui atac armat în Ciudad Obregon din nordul Mexicului, asasinat în care şi-a pierdut viaţa şi un poliţist, iar un altul a fost rănit, conform anunţului făcut pe Twitter de biroul procurorului local.

Jurnalistul mexican ucis, Jorge Armenta, primise ameninţări şi beneficia de un program de protecţie pentru persoane ameninţate, apărători ai drepturilor omului şi jurnalişti, a declarat pentru AFP reprezentantul în Mexic al asociaţiei Reporteri fără frontiere, ONG care a amintit că trei jurnalişti şi-au pierdut viaţa de la începutul anului în Mexic, una din cele mai violente ţări de pe glob.

În luna aprilie, un ziarist dat dispărut a fost găsit mort la Acapulco, în sud-vestul ţării, iar la sfârşitul lunii martie o jurnalistă a fost ucisă în statul Veracruz din estul Mexicului.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Premierului Noii Zeelande i s-a refuzat accesul într-o cafenea ca urmare a regulilor impuse chiar de ea

Premierului Noii Zeelande, Jacinda Ardern, i s-a refuzat accesul într-o cafenea din capitala țării ca urmare a regulilor de distanţare socială pe care Jacinda Ardern însăşi le-a adoptat, informează duminică AFP.

Coronavirus în Statele Unite, LIVE UPDATE. Bilanțul morților a depășit pragul de 88.000

Coronavirus SUA, LIVE UPDATE 16 mai. În Statele Unite, bilanţul pandemiei de coronavirus a depășit pragul de 88.000 de morţi dintre care peste 15.000 sunt doar în metropola New York.

Atmosferă tensionată. Regele Iordaniei avertizează că ar putea izbucni un conflict masiv

Atmosferă tensionată în Orientul Mijlociu. Regele Abdullah II a avertizat că Iordania are în vedere „toate opțiunile” față de planul Israelului de a anexa părți din Cisiordania.

Recomandări
Nicușor Dan reia consultările pentru formarea Guvernului, la 1 septembrie: „Ar fi fost bine ca varianta Tomac să fii trecut”

Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat că la începutul lunii viitoare va relua consultările cu partidele politice pe tema formării unui guvern.

Trump calmează aliații și dă asigurări că Putin nu va ataca NATO: „Am avut discuții bune cu el”

Preşedintele american Donald Trump a dat asigurări joi că omologul său rus, Vladimir Putin, 'nu va ataca un teritoriu al NATO', transmit AFP şi Reuters.

Dezastrul din Nepal, explicat: prăbușirea de la 7.000 de metri care a declanșat o viitură ireală

Dezastrul care a îndoliat Nepalul a pornit în câteva secunde, la peste 7.000 de metri altitudine, iar efectele s-au simțit la mai bine de 100 de kilometri distanță.