De unde provin tiganii. Adevarata lor origine, dezvaluita cu detalii despre care nu s-a mai vorbit

61230536

Tiganii isi declarasera de mult timp legaturile de sange cu indienii, invocand existenta unor cuvinte din Sanskrita in limba lor si portul specific.

Acum, un studiu genetic a scos la iveala detalii nestiute despre aceasta legatura dintre tigani si indieni, relateaza The Telegraph.

Cercetarea a fost realizata de oameni de stiinta indieni si estonieni, condusi de doctorul Toomas Kivisild, de la Universitatea Cambridge.

Rezultatele au fost apreciate de Consiliul Britanic al Tiganilor, care sustine ca in acest fel viata tiganilor va fi mai bine inteleasa.

Conform studiului, tiganii au plecat din India in urma cu 1.400 de ani. Ei provin din casta inferioara numita “dalit”, sau “cei de neatins”.

Cercetarea a avut in vedere examinarea cromozomilor Y din mostrele ADN de la tigani si compararea acestora cu probele preluate de la barbati indieni.

Au fost verificate 10.000 de mostre, printre care 214 apartinand unor grupuri etnice diferite de indieni. Rezultatele au fost publicate in revista Nature.

Cercetatorii cred ca tiganii au plecat din India tocmai din cauza discriminarii castei lor, “cei de neatins” fiind obligati sa presteze muncile cele mai detestate.

Ei au sperat ca vor fi promovati din punct de vedere social, daca vor lua parte la razboaiele care au avut loc in perioada anilor 1001-1026 in Punjab.

Raspandirea islamului in regiunea Indiei a declansat un alt val de migratie spre Europa si Nordul Africii.

Tiganii britanici sustin aceasta ipoteza, spunand ca traditia lor prezinta Egiptul ca tara de unde isi trag originile, de aici si denumirea de “gypsy”.

Dupa cum demonstreaza fotografiile de epoca, hainele si trasaturile fizice ale tiganilor erau similare cu ale indienilor, pana acum 100 de ani, declara Joseph Jones, purtatorul de cuvant al Consiliului Britanic al Tiganilor.

“Nu ma deranjeaza legatura noastra cu casta dalitilor. Aici nu mai traim intr-o societate cu caste. Simtim insa o legatura cu indienii, asa am simtit noi mereu”, declara acesta.

Prima atestare documentara a prezentei romilor pe teritoriul romanesc dateaza din 3 octombrie 1385. Acestia fusesera oferiti ca robi de catre domnitorul Vladislav Manastirii Vodita.

In secolul al XIX-lea, sub influenta ideilor liberale ale revolutiei de la 1848, toti oamenii au fost declarati liberi si egali, robia tiganilor fiind definitiv abolita in 1856.

(foto: www.descopera.ro)

Articol recomandat de sport.ro
Ester Exposito, iubita lui Kylian Mbappe, a făcut senzație pe internet cu ultimele postări
Ester Exposito, iubita lui Kylian Mbappe, a făcut senzație pe internet cu ultimele postări
Citește și...
Un oficial american acuza Siria ca este pe cale sa foloseasca arme chimice

Un responsabil american aflat sub anonimat a declarat pentru AFP ca regimul sirian al lui Bashar al-Assad combina precursorii chimici necesari militarizarii armelor chimice, probabil a gazului sarin.

Imagini VIDEO din Filipine cu efectele devastatoare ale taifunului Bopha

Zeci de mii de filipinezi s-au refugiat in adaposturi publice marti dimineata, la sosirea taifunului Bopha, cel mai puternic din acest an, relateaza AFP.

Israelul relanseaza un proiect de colonizare, condamnat de SUA inca din 2010

Ministerul israelian de Interne ia in considerare relansarea unui proiect de construire a 1.600 de locuinte la Ramat Shlomo, un cartier de colonizare in Ierusalimul de Est - proiect condamnat de Washington inca din 2010. 

Recomandări
Noua lege a salarizării a fost pusă în dezbatere publică. Plafonul de 20% pentru sporuri rămâne în vigoare

Proiectul noii legi privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice a fost pus în dezbatere publică, documentul propunând o reformare a modului în care sunt stabilite salariile în sectorul bugetar. 

Șeful Cancelariei premierului: Ne confruntăm cu cel mai scăzut nivel al Dunării din istoria măsurătorilor

Dunărea are în prezent cel mai scăzut nivel din istoria măsurătorilor, a transmis, joi, şeful Cancelariei premierului, Mihai Jurca.

Ararat-Armenia - Universitatea Craiova, LIVE pe VOYO Sport 1, joi, de la 19:00. Oltenii joacă pentru calificare

Universitatea Craiova este la un singur meci distanță de calificarea în grupa UEFA Europa League. După 1-1 pe Stadionul „Ion Oblemenco”, oltenii joacă joi, 27 august, de la ora 19:00, returul decisiv cu Ararat-Armenia, la Erevan.