Rezultate partiale: Stanga, pe primul loc dupa primul tur al alegerilor legislative din Lituania

60621138

Opozitia de stanga se claseaza pe primul loc in urma primului tur al alegerilor legislative de duminica din Lituania, conform rezultatelor obtinute in urma numararii buletinelor de vot in aproape jumatate dintre circumscriptii.

Partidul Muncii, o formatiune populista condusa de catre Victor Uspaskich, obtine 25,45%, devansand Partidul Social-Democrat condus de catre Algirdas Butkevicius (19,6%) si partidul conservator al premierului in exercitiu Andrius Kubilius (10,9%), dupa numararea voturilor in 897 de circumscriptii din totalul de 2.017.

Partidul populist de dreapta Ordine si Justitie (opozitie), potential aliat al celor doua partide de stanga, obtine 9,35%, fiind urmat de catre Uniunea Taranilor si Verzilor (6,48%) si partidul minoritatii poloneze (6,16%).

Vocea Curajului, un nou partid care militeaza impotriva pedofiliei creat in urma unui scandal de moravuri, obtine 5,33%, in timp ce Miscarea Liberala, aliata a conservatorilor aflati la putere, obtine 4,89%, un scor sub pragul electoral de 5%.

Articol recomandat de sport.ro
Rusia schimbă regulile jocului! Șapte modificări majore anunțate de la Moscova
Rusia schimbă regulile jocului! Șapte modificări majore anunțate de la Moscova
Citește și...
Noapte de teroare la Belfast: Imagini incredibile cu protestatari mascați care au incendiat autobuze, mașini și case

Belfast, capitala Irlandei de Nord, a fost marţi seară scena unor violenţe incredibile generate de proteste la adresa imigranţilor.

Trump bombardează Iranul, imediat după ce anunțase, pentru a 38-a oară, încheierea războiului

La doar câteva ore după ce a anunțat că Statele Unite ar putea ajunge la un acord cu Iranul, președintele Donald Trump a dat ordin armatei să bombardeze coastele iraniene.

Record mondial în China. Peste 33.000 de drone au luminat cerul într-un spectacol aerian impresionant

Imagini incredibile, surprinse în timpul unui spectacol aerian, în China. Zeci de mii de drone au luminat cerul nopții și au stabilit un nou record mondial pentru cel mai mare zbor simultan cu aceste aparate.

Recomandări
Judecătorii acuză un „atac fără precedent la adresa independenței justiției”. CSM a decis să informeze 8 instituții europene

CSM a decis să informeze mai multe instituții internaționale cu privire la ceea ce consideră a fi „un atac grav și fără precedent” la adresa independenței justiției, în contextul proiectului de lege al salarizării unitare.

Cu cine ar putea fi înlocuit Eugen Tomac. Surse: Nicușor Dan îl va retrage dacă nu va reuși să adune suficicente voturi

Guvern Eugen Tomac are șanse tot mai mici să treacă în Parlament. Premierul desemnat nu va primi, cel mai probabil, nici sprijinul UDMR, după ce luni, Ilie Bolojan și Dominic Fritz i-au spus că nu se poate baza pe voturile PNL și USR. 

Trump bombardează Iranul, imediat după ce anunțase, pentru a 38-a oară, încheierea războiului

La doar câteva ore după ce a anunțat că Statele Unite ar putea ajunge la un acord cu Iranul, președintele Donald Trump a dat ordin armatei să bombardeze coastele iraniene.