Recensământ Marea Britanie 2021: Româna, a treia limbă vorbită în Anglia și Țara Galilor

62281648
Shutterstock

Limba română era vorbită de 472.000 de persoane (0,8%) în Anglia și Țara Galilor (populație totală 57,7 milioane) potrivit datelor recensământului efectuat în 2021 și publicate pe pagina Oficiului Național de Statistică (ONS), scrie g4Media

Creșterea numărului vorbitorilor de română este cea mai accentuată dintre toate limbile vorbite în Anglia și Țara Galilor de la precedentul recensământ din 2011, când doar 68.000 au declarat că vorbeau această limbă (locul 19).

Această creștere este similară cu cea a țării în care s-au născut – România (459.000) și a identității naționale române (405.000). Numărul persoanelor cu cetățenie română în Anglia și Țara Galilor a fost de 550.000 la recensământul din 2021.

În Anglia 466.000 de persoane (0,9%) vorbesc româna, dintre care 159.000 în Londra (1,9%), cei mai mulți vorbitori de română aflându-se în sectorul Harrow din nord-vestul capitalei – 19.000 (7,5%).

Poloneza a rămas cea mai vorbită limbă după engleză în Anglia și Țara Galilor cu 612.000 sau 1,1% (546.000 în 2011), panjabi 291.000 (273.000), urdu 270.000 (269.000), portugheză 225.000 (133.00), spaniolă 215.000 (120.000), arabă 204.000 (159.000), bengaleză 199.000 (221.000), gujarati 189.000 (213.000) și italiană 160.000 (92.000).

Numărul vorbitorilor de limbă engleză sau galeză ca limbă principală a fost în 2021 de 52,6 milioane sau 91,1%, o pondere în scădere de la 92,3% în 2011.

Articol recomandat de sport.ro
Iubita lui Lamine Yamal, interzisă pe TikTok: „Eram supărată!”
Iubita lui Lamine Yamal, interzisă pe TikTok: „Eram supărată!”
Citește și...
Un copil de doar 9 ani a intrat în Cartea Recordurilor după ce și-a deschis propriul muzeu. „Sunt pasionat de dinozauri”

Un copil de doar 9 ani din SUA a intrat în Cartea Recordurilor după ce și-a deschis propriul muzeu de istorie naturală. Băiatul a devenit cel mai tânăr curator de muzeu din lume, datorită pasiunii sale pentru dinozauri și fosile.

Naționalizarea British Steel. Chinezii cer despăgubiri după ce Londra i-a oprit să închidă ultimele furnale din regat

Producătorul chinez de oţel Jingye, fostul proprietar al British Steel, a solicitat duminică guvernului britanic să îi plătească despăgubiri pentru pierderile suferite ca urmare a deciziei autorităţilor de la Londra de a naţionaliza British Steel.

Premierul provinciei Ontario califică drept „absolut inacceptabile” criticile lui Trump privind incendiile din Canada

Premierul provinciei canadiene Ontario, Doug Ford, a calificat drept „absolut inacceptabile” criticile președintelui american Donald Trump privind gestionarea incendiilor de vegetație din Canada, transmite Reuters.

Recomandări
Avertizare de furtuni violente, în mare parte din țară. Ploi torențiale, vijelii și grindină de mari dimensiuni | HARTĂ

Mai multe județe din Moldova și Transilvania sunt vizate duminică de un cod portocaliu de furtuni violente, cu averse torențiale, vijelii și grindină de mari dimensiuni, potrivit unei avertizări transmise de Administrația Națională de Meteorologie (ANM).

FT: Trump va anunța finanțarea mișcării MAGA în Europa. Subvenții americane pentru contestarea legilor UE

Administraţia Trump se pregăteşte să anunţe o serie de subvenţii în Europa şi în afara acesteia pentru a sprijini iniţiativele aliniate mişcării MAGA, a relatat sâmbătă Financial Times.

Rusia gustă din războiul lui Putin. Drone ucrainene au distrus depozite logistice, numeroși morți și răniți: ”Ce nebunie!”

Cel puțin 8 angajați au murit și peste 60 au fost răniți, după ce drone ucrainene au lovit două depozite logistice majore ale celui mai mare retailer online din Rusia.