Presiuni înainte de alegeri. China a revocat concesii tarifare ale Taiwanului pentru importurile unor compuși chimici

62277713
Shutterstock

China a suspendat reduceri fiscale pentru importurile a 12 compuşi chimici din Taiwan, ca răzbunare pentru ceea ce Beijingul consideră a fi o încălcare a unui acord comercial.

 

Decizia vine cu doar câteva săptămâni înaintea alegerilor cheie din insula condusă democratic, transmite CNBC, citată de News.ro.

„Taiwanul a adoptat în mod unilateral interdicţii discriminatorii, restricţii şi alte măsuri privind exportul de produse continentale, încălcând prevederile Acordului-cadru de cooperare economică în strâmtoare”, a declarat joi Ministerul de Finanţe al Chinei ,într-un comunicat.

Ministerul chinez al Comerţului a acuzat vinerea trecută Taiwanul de încălcarea regulilor Organizaţiei Mondiale a Comerţului şi a termenilor unui acord comercial din 2010 dintre ambele părţi, extinzându-şi ancheta cu privire la presupusele restricţii ale Taiwanului asupra comerţului cu continentul până pe 12 ianuarie, cu doar o zi înainte de alegerile prezidenţiale şi parlamentare.

Guvernul din Taiwan condus de Partidul Democrat Progresist a acuzat adesea Beijingul de interferenţă în alegeri, fie prin intimidare militară, fie prin cooptarea elitei de afaceri din Taiwan, din cauza dependenţei lor economice de China.

China nu a renunţat niciodată la pretenţia sa asupra Taiwanului, care se autoguvernează de când partidul naţionalist chinez, sau Kuomintang, a fugit pe insulă după înfrângerea sa în războiul civil chinez din 1949.

De fapt, Beijingul a intensificat activitatea militară în strâmtoarea Taiwan şi în apele din apropiere în acest an.

Momentul investigaţiei Chinei este intenţionat şi sugerează că obiectivele acesteia sunt mai mult politice decât economice, a declarat purtătorul de cuvânt Lin Tze-luen, la o conferinţă de presă la Taipei, după o reuniune regulată a cabinetului.

El a mai spus că procesul de investigare al Chinei a fost opac.

Anunţul Chinei de joi înseamnă că compuşii chimici, inclusiv clorura de vinil, dodecilbenzenul şi formele primare ale copolimerului de etilenă propilenă, vor fi acum supuşi tarifelor de la 1 ianuarie.

Criza are loc într-un moment în care companiile taiwaneze, inclusiv producătorii săi de mega semiconductori, îşi diversifică amprenta pe continent şi îşi reduc dependenţa economică de China, în parte din cauza războiului cu cipurile de la Washington împotriva Beijingului.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Zi de doliu în Cehia, după ce 14 persoane au fost ucise la o universitate din Praga de către un student înarmat

Cehia a declarat că sâmbătă va fi zi de doliu naţional după ce un bărbat înarmat a ucis 14 persoane şi a rănit alte 25 la o universitate din Praga, potrivit BBC, citată de News.ro.  

Macron: „Nu putem lăsa Rusia să câştige. Ceea ce facem, chiar dacă aceasta ne costă, este decisiv pentru securitatea noastră”

Preşedintele francez Emmanuel Macron a insistat joi asupra faptului că occidentalii nu pot "lăsa Rusia să câştige" în Ucraina şi că sprijinul pentru Kiev trebuie să continue chiar dacă "aceasta ne costă", relatează AFP.

Premierul Ungariei, Viktor Orban, afirmă că invazia Rusiei în Ucraina este o "operaţiune militară", la fel ca Vladimir Putin

Premierul ungar, Viktor Orban, a calificat din nou invazia rusă a Ucrainei drept o "operaţiune militară", repetând formula folosită de Kremlin, scrie AFP, potrivit Agerpres.

Recomandări
Nicușor Dan s-a întâlnit la Baza Kogălniceanu cu delegația Congresului SUA. A mâncat la popotă alături de soldați | FOTO

Nicușor Dan s-a întâlnit duminică la Baza Kogălniceanu cu delegația Congresului SUA și a mâncat la popotă, alături de soldații americani, potrivit Administrației Prezidențiale.

Islanda a votat împotriva aderării la Uniunea Europeană, a anunțat postul public de televiziune RUV

⁠Islanda a respins propunerea guvernului de a ⁠iniția negocieri de aderare la Uniunea Europeană, ‌a anunțat postul public de televiziune RUV, în condițiile în care mai sunt de numărat doar câteva voturi.

Sondaj: Trei sferturi dintre bucureșteni cred că România merge într-o direcție greșită. Mare surpriză în opțiunile de vot

Majoritatea bucureştenilor (73%) consideră că România merge într-o direcţie greşită, arată un sondaj de opinie realizat de CURS la nivelul Capitalei.