Președintele Poloniei a cerut Guvernului să nu-l aresteze pe Netanyahu dacă vine la evenimente comemorative de la Auschwitz

62497440
Getty

Președintele polonez Andrzej Duda a făcut apel la guvernul țării cu o cerere de a garanta șederea nestingherită a premierului israelian Benjamin Netanyahu în țară.

Bloomberg raportează acest lucru cu referire la scrisoarea lui Duda către premierul polonez Donald Tusk.

Scrisoarea lui Duda este legată de posibila vizită a lui Netanyahu la evenimentele dedicate aniversării a 80 de ani de la eliberarea lagărului de concentrare nazist Auschwitz.

În același timp, a fost emis un mandat de arestare pentru Netanyahu de către Curtea Penală Internațională (CPI).

Pe 27 ianuarie vor avea loc evenimente pe teritoriul Poloniei.

Întrebat dacă Netanyahu plănuiește să participe la evenimente, secretarul de presă al premierului israelian a răspuns că nu a fost primită o astfel de invitație.

Bloomberg notează că cererea președintelui polonez ar putea pune guvernul într-o poziție dificilă, întrucât Varșovia trebuie să respecte deciziile CPI.

În scrisoarea sa, Duda cere guvernului să elaboreze o „formulă adecvată” conform căreia Netanyahu nu va fi arestat și Polonia va respecta dreptul internațional.

În noiembrie 2024, Curtea Penală Internațională a emis un mandat de arestare pentru Benjamin Netanyahu și pentru ministrul israelian al Apărării de atunci, Yoav Galant. Curtea îi acuză pe Netanyahu și Galant de crime de război și crime împotriva umanității comise în Fâșia Gaza între 8 octombrie 2023 și 20 mai 2024.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Londra refuză „să condamne” afirmaţiile lui Trump despre Groenlanda şi canalul Panama

Ministrul de externe britanic, David Lammy, a refuzat joi "să condamne" declaraţiile preşedintelui american ales Donald Trump, care şi-a reiterat marţi planurile expansioniste asupra Canalului Panama şi Groenlandei.

Un depozit petrolier din Rusia, în flăcări pentru a doua zi după un atac ucrainean

Un incendiu continua joi, pentru a doua zi consecutiv, la un depozit petrolier din Engels, în regiunea Saratov, lovit cu o zi în urmă de drone ucrainene, ca ripostă - potrivit Kievului - la bombardamentele asupra Ucrainei, relatează France Presse.

Patru români care aduceau un Ford Mustang electric în țară au rămas fără bolidul de 40.000 de euro, în Germania. Ce a urmat

Patru români care aduceau în țară un Ford Mustang electric au rămas fără vehicul în Germania. Mașina a fost confiscată în timpul unui control pe autostrada A44, conform Radio Hochstift.

Recomandări
Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.

Acciza la motorină, redusă temporar cu 25% până pe 15 septembrie. Anunțul Ministerului Finanțelor

Ministerul Finanțelor majorează la 25% reducerea temporară a accizei aplicabile motorinei standard pentru intervalul 1–15 septembrie 2026, ca urmare a noii evaluări bilunare prevăzute de mecanismul instituit prin Legea nr.162/2026.

Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.