Papa Francisc, diagnosticat cu dublă pneumonie. Medicii i-au prescris „repaus absolut”

×
Publicitate

Papa Francisc, care petrece a șasea zi în spital pentru tratamentul unei infecții respiratorii, este alert și a mâncat dimineață, a anunțat Vaticanul, în cea mai recentă actualizare privind sănătatea fragilă a pontifului.

Marți, a fost diagnosticat cu dublă pneumonie, astfel că s-a complicat și mai mult tratamentul pentru papa, în vârstă de 88 de ani.

Între timp, medicii i-au prescris repaus absolut. De asemenea, Papa Francisc nu are voie să primească vizite, cu excepția apropiaților săi, care îi aduc documente de lucru. În tinerețe, el a suferit de pleurezie, ceea ce a necesitat îndepărtarea unei părți dintr-un plămân.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Diletta Leotta, fără inhibiții în vacanță. Fotografii îndrăznețe cu partenera lui Karius: ”Ești o zeiță”
FOTO Diletta Leotta, fără inhibiții în vacanță. Fotografii îndrăznețe cu partenera lui Karius: ”Ești o zeiță”
Citește și...
Lavrov salută atacul violent al lui Trump împotriva lui Zelenski: „Primul lider occidental care spune adevărul”

Ministrul rus de Externe Serghei Lavrov salută miercuri faptul că Donald Trump a recunoscut ”sus şi tare” faptul că principala cauză războiului din Ucraina este susţinerea afişară anterior de către SUA a ambiţiilor Ucrainei de a adera la NATO.

Atac dezlănțuit al lui Trump la adresa lui Zelenski: Acest „dictator” nu va mai avea țară dacă nu se „mișcă repede”

Donald Trump l-a numit pe Volodimir Zelenski „dictator” într-o postare tăioasă pe rețeaua sa socială Truth și a spus că omologul său ucrainean a făcut o „treabă groaznică”.

Scandal în Republica Moldova. Şefa Procuraturii Anticorupţie a demisionat: ”Este un atac asupra sistemului de justiţie”

Şefa Procuraturii Anticorupţie din Republica Moldova, Veronica Dragalin, intrată de ceva timp în conflict cu conducerea ţării pentru lipsa de rezultate, a anunţat miercuri, într-un mesaj video pe Facebook, că demisionează din funcţie.

Recomandări
Legea integrității a fost votată cu amendamentul Fritz. Senatorii au adoptat proiectul de care depind 770 de milioane de euro

Senatorii au adoptat prin vot Legea ANI, cunoscută și drept ”Legea integrității”, care este jalon în PNRR și de care depind aproximativ 770 de milioane de euro pentru România, termenul fiind 31 august. Senatul este cameră decizională.

Noi modificări la legea salarizării. Ce s-a schimbat în ultima variantă - surse

Noua variantă a proiectului legii salarizării bugetarilor aduce mai multe modificări față de forma anterioară, în special în ceea ce privește modul de calcul și control al sporurilor și finanțarea creșterilor salariale din sănătate.

Percheziții la două spitale și la domiciliile unor cadre medicale din Iași. Presupusă fraudă cu certificate de handicap

Procurorii şi poliţiştii ieşeni au făcut, miercuri, percheziţii la două unităţi medicale, dar şi la domiciliile unor cadre medicale, într-o anchetă privind presupuse fraude cu documente medicale.