O școală catolică din Londra le-a cerut copiilor să se costumeze în sclavi

61916080
Independent.co.uk

O școală primară din estul Londrei și-a cerut scuze, după ce elevilor li s-a cerut să se costumeze în sclavi, pentru un eveniment care marchează luna istoriei persoanelor de culoare.

 

Astfel, copiilor de la Școala Catolică Primară St. Winefriede din Newham li s-a spus să poarte „haine murdare și zdrențuite”, pătate cu cafea sau ceai. Totodată, copiilor din clasa a doua li s-a cerut să vină cu „pălării împletite sau să își înfășoare bucăți de material în jurul capului”, scrie publicația britanică The Independent.

„O idee ar fi să nu spălați hainele și să le pătați cu ceai sau cafea, ca să arate mai autentic”, se precizează în scrisoarea obținută de Newham Recorder.

Reprezentantul școlii, Paul Underwood, a precizat că scrisoarea a fost trimisă fără aprobarea conducerii.

„În numele școlii, aș dori să îmi cer scuze pentru scrisoarea neautorizată, cât pentru ofensele aduse”, a spus el.

În replică, un părinte a întrebat dacă copiilor evrei li se va cere să evoce Holocaustul. Pe de altă parte, au fost și părinți care au susținut că sunt „nedrepte” criticile la adresa școlii. De exemplu, Samantha Peters, mama a doi copii, a lăudat profesorii pentru eforturile de a evoca „latura urâtă a sclaviei”.

„Regretăm jignirea adusă elevilor noștri cât și comunității. Scrisoarea a fost trimisă fără acordul conducerii. Le-am scris și persoanelor care au primit scrisoarea și le-am cerut scuze. Totodată, am discutat cu profesorii implicați și luăm măsuri ca un astfel de incident să nu mai aibă loc. Înțelegem importanța Lunii Istoriei persoanelor de culoare (Black History Month) și o celebrăm studiind realizările persoanelor de culoare”, a spus un purtător de cuvânt al școlii.

Articol recomandat de sport.ro
Clara, îndrăgostită de iubitul de 85 de ani: ”Are un spirit tânăr”
Clara, îndrăgostită de iubitul de 85 de ani: ”Are un spirit tânăr”
Citește și...
România nu este cea mai coruptă țară din UE. Nu prinde nici măcar top 3 în clasamentul Rule of Law Index

România nu se află în top 3 în Europa în clasamentul european privind absența corupției în sectorul public, potrivit ediției 2025 a Rule of Law Index, realizat de World Justice Project (WJP), ci ocupă locul patru.

Reacția șefei UE după doborârea dronei în România: „Felicit Armata Română pentru răspunsul rapid și eficient”

Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a reacționat pe rețelele sociale după incidentul din spațiul aerian al României, în urma căruia cei doi piloți români aflați la comanda unui avion F-16 au doborât o dronă militară.

Atenționare de călătorie pentru românii care merg în Spania, după incendiile de vegetație și declararea stării de urgență

MAE îi avertizează pe românii care se află sau intenționează să călătorească în Spania că autoritățile au declarat stare de urgență din cauza incendiilor forestiere, potrivit Agerpres.

Recomandări
Au fost găsite primele bucăți din drona doborâtă de un avion F-16 în Buzău. Ce probleme sunt: „Nu poţi trage nicio concluzie”

Prefectul judeţului Buzău, Leonard Dimian, a informat că în zona Padina au fost descoperite mai multe elemente care par a proveni de la drona doborâtă vineri de o aeronavă F-16 a Forţelor Aeriene Române din Baza 86 Aeriană de la Feteşti.

Ce tip de dronă ar fi fost doborâtă în Buzău de un F-16 românesc. Detaliul raportat de piloți după ce au deschis focul

O dronă militară a fost doborâtă, joi, în sudul județului Buzău, de către un F-16 al Forțelor Aeriene Române. MApN a precizat ce au raportat piloții în privința țintei.

România nu este cea mai coruptă țară din UE. Nu prinde nici măcar top 3 în clasamentul Rule of Law Index

România nu se află în top 3 în Europa în clasamentul european privind absența corupției în sectorul public, potrivit ediției 2025 a Rule of Law Index, realizat de World Justice Project (WJP), ci ocupă locul patru.