Nouă persoane şi-au pierdut viaţa în accidentul de elicopter în care a murit Kobe Bryant

62106292

Nouă persoane şi-au pierdut viaţa în total în accidentul de elicopter în care a murit fostul mare baschetbalist american Kobe Bryant şi fiica sa Gianna, duminică, la Calabasas, în sudul statului California, a anunţat şeriful din Comitatul Los Angeles.

''Nu există niciun supravieţuitor... Se aflau nouă persoane la bordul aparatului de zbor, pilotul şi alte opt persoane'', a afirmat şeriful Alex Villanueva într-o conferinţă de presă.

Elicopterul s-a prăbuşit la nord-vest de Los Angeles, iar potrivit autorităţilor locale, pompierii au primit un apel cu puţin înainte de ora 09:37 legat de accident, care a provocat un foc de vegetaţie pe un deal.

Los Angeles Times, care a citat o sursă din poliţie, a relatat că lipsa de vizibilitate a fost atât de accentuată încât poliţia din Los Angeles a lăsat la sol elicopterele sale până după-amiaza, când cerul s-a degajat.

''Situaţia meteorologică nu corespundea normelor minime de zbor'', a declarat pentru cotidian purtătorul de cuvânt al poliţiei , Josh Rubenstein.

Orange Coast College, instituţie de universitară situată în comitatul Orange, a indicat că antrenorul său de baseball John Altobelli, 56 de ani, se găsea la bordul elicopterului. Conform CNN, soţia sa Keri şi una dintre cele două fiice, Alyssa, erau şi ele în elicopter.

Presa locală a relatat că printre victime se mai găsesc o altă adolescentă şi părintele acesteia.

Numele victimelor vor fi dezvăluite de autorităţi după ce corpurile neînsufleţite vor fi identificate şi familiile prevenite, a declarat M. Villanueva.

''Ar fi lipsit de respect ca familiile să afle de la TMZ că cei dragi au pierit'', a mai spus oficialul, făcând aluzie la site-ul de ştiri specializat în vedete, care a anunţat primul tragedia.

NTSB, agenţia americană însărcinată cu siguranţa transporturilor, a anunţat că a trimis o echipă de 18 persoane în California pentru a participa la anchetarea accidentului.

''Echipa noastră va examina istoricul pilotului şi al echipajul de bord'', a precizat Jennifer Homendy, din partea NTSB.

''Vom examina dosarele de întreţinere a elicopterului, dosarele proprietarului şi exploatarea aparatului şi multe alte lucruri'', a mai spus Homendy, care a menţionat că elicopterul era un Sikorsky S-76B, a cărui cutie neagră va fi recuperată de anchetatori.

Potrivit datelor oferite de flightradar24.com, un site de urmărire a zborurilor, elicopterul a decolat de pe aeroportul John Wayne din Santa Ana, la ora locală 09:06. El se îndrepta spre nord-vest, cu destinaţia Mamba Sports Academy din Newbury Park, la 137 de kilometri, unde Gianna trebuia să dispute un meci de baschet.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Ludovic Orban participă la ceremoniile dedicate împlinirii a 75 de ani de la eliberarea lagărului Auschwitz-Birkenau

Premierul Ludovic Orban efectuează luni o vizită oficială în Polonia pentru a participa la ceremoniile comemorative dedicate împlinirii a 75 de ani de la eliberarea lagărului nazist de concentrare şi exterminare Auschwitz-Birkenau.

Trei rachete au căzut pe ambasada americană din Bagdad

Trei dintre cinci rachete lansate duminică la Bagdad au căzut pe ambasada americană, a anunţat o sursă a serviciilor de securitate, precizând că una dintre rachete s-a prăbuşit pe o cantină la ora mesei, relatează AFP.

Tragedie uriașă în lumea baschetului. Kobe Bryant a murit într-un accident de elicopter, alături de fiica sa Gianna

Kobe Bryant a murit într-un accident de elicopter. Legendarul baschetbalist avea 41 de ani.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.