Mandatul prezidential de la 4 la 6 ani, un fapt implinit pentru... Putin?

60200209

Duma a aprobat cu o majoritate zdrobitoare, proiectul initiat de presedintele Medvedev, prin care mandatul de sef de stat se prelungeste cu doi ani. In urmatoarele cinci zile va trebui sa se pronunte si Camera Superioara a Parlamentului.


Este de asteptat ca votul sa fie similar. Medvedev a subliniat ca aceasta reforma constitutionala nu il priveste pe el insusi, ci pe viitorii alesi ai Kremlinului.

Comentatorii speculeaza ca adevaratul beneficiar ar fi nimeni altul decat premierul Vladimir Putin, care intentioneaza sa candideze din nou. Fie in 2012, fie chiar mai devreme, in cazul unei demisii neprevazute a lui Medvedev.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO | Sandra Mutu, apariție fermecătoare: „Cea mai frumoasă”
FOTO | Sandra Mutu, apariție fermecătoare: „Cea mai frumoasă”
Citește și...
Donald Trump apare pe un pașaport în ediție limitată și le transmite străinilor: „Purtați-vă frumos!”

Președintele Statelor Unite a publicat o imagine a unui nou pașaport american cu portretul său emis în ediție limitată pentru a marca 250 de ani de la Declarația de Independență a Statelor Unite. 

Riposta SUA după atacul Iranului asupra unei nave comerciale în Strâmtoarea Ormuz. Ce au lovit americanii

Noi tensiuni în Strâmtoarea Ormuz. Statele Unite au bombardat mai multe poziții de pe coastele Iranului, represalii după atacul de joi noaptea asupra unei nave comerciale sub pavilion singaporez. 

Recuperarea unui cățel dintre dărâmături a dus la o salvare emoționantă, în Venezuela: o fetiță de 18 zile și mama ei

Aproape o mie de morți și peste 50.000 de dispăruți – bilanțul dublului cutremur din Venezuela se agravează cu fiecare oră ce trece. 

Recomandări
Scenariul prin care am putea avea un guvern nou abia la toamnă. În ce condiții îl va susține Ilie Bolojan pe Sorin Grindeanu

Prăpastia dintre partidele care trebuie să găsească o formulă de guvernare se adâncește pe zi ce trece. Vineri seară, președintele Nicușor Dan i-a acuzat pe cei din PNL că nu se țin de cuvânt, iar Sorin Grindeanu a anunțat că nu mai face nicio concesie.

Valul de caniculă încinge România. Urmează zile cu temperaturi extreme și Cod roșu în cea mai mare parte a țării

Căldura care a sufocat Europa acoperă treptat și România. Temperaturile au crescut considerabil, iar duminică vor ajunge la valori periculoase în aproape jumătate de țară, urmând ca de luni valul de caniculă să se extindă cu un Cod roșu.

Restrictii de circulație din cauza caniculei. Autovehiculele vor fi oprite pe mai multe drumuri

Circulaţia autovehiculelor de mare tonaj va fi restricţionată, duminică, în perioada în care este valabil codul roşu de temperaturi ridicate emis de către meteorologi.