Hillary Clinton anunta ca renunta la functia de secretar de Stat, chiar daca Obama ramane presedinte

60571205

Secretarul de Stat american Hillary Clinton a confirmat intr-un interviu publicat vineri de Washington Post ca intentioneaza sa renunte la functie dupa investitura viitorului presedinte, din 20 ianuarie 2013, chiar daca va fi reales Barack Obama.

"Sunt in continuare in cadrul aceluiasi calendar (...) Am ca obiectiv sa plec la scurt timp dupa investitura; este proiectul meu. Dar nu am putut inca sa discut cu presedintele deoarece el incearca sa castige alegerile, ceea ce, speram noi, va reusi in curand. Vom discuta atunci despre modalitatea de asigurare a tranzitiei" cu un succesor, a declarat Clinton pentru cotidian.

Sefa diplomatiei americane, invinsa de Obama in cadrul alegerilor primare democrate din 2008, a traversat planeta din ianuarie 2009. Ea este un pilon al Guvernului democrat, dar de mai multe ori a asigurat ca va participa la guvernare doar un mandat.

"Nu sunt dispusa sa raman mai mult, dar stiu, de asemene, ca trebuie sa fim constienti de munca ce ramane de facut. Inca o data, trebuie sa vorbesc cu presedintele", a declarat ea pentru site-ul de Internet al cotidianului american.

Totusi, intr-un alt scurt interviu publicat joi de Wall Street Journal, Clinton a parut ca lasa usa deschisa posibilitatii de a ramane pentru mai mult timp in aceasta functie - in special pentru a gestiona consecintele atacului asupra consulatului american din Benghazi (Libia) din 11 septembrie - daca, bineinteles, Obama va fi reales la 6 noiembrie in fata republicanului Mitt Romney.

"Multe persoane mi-au vorbit despre mentinerea mea" in post, a declarat ea, fara a fi mai explicita.

Intrebata miercuri seara la postul de televiziune NBC, Obama a declarat ca "in pofida rugamintilor sale", a acceptat ideea ca Hillary Clinton va pleca la incheierea mandatului, chiar daca el va fi reales la 6 noiembrie. "A facut o munca imensa. Mi-ar fi placut sa mai ramana", dar "presupun ca este timpul pentru ea sa petreaca un pic mai mult timp cu familia", a declarat presedintele.

La Washington circula de mai multe luni zvonuri privind o candidatura la alegerile prezidentiale din noiembrie 2016 a lui Clinton, care a implinit vineri 65 de ani.

Articol recomandat de sport.ro
A dezvăluit relația cu Cristiano Ronaldo după nunta fotbalistului cu Georgina Rodriguez: ”E de prost gust!”
A dezvăluit relația cu Cristiano Ronaldo după nunta fotbalistului cu Georgina Rodriguez: ”E de prost gust!”
Citește și...
Berlusconi, condamnat la 4 ani de inchisoare pentru frauda. Avocatii fac recurs pe 9 noiembrie

Avocatii fostului lider al guvernului italian Silvio Berlusconi, condamnat vineri la patru ani de inchisoare pentru frauda fiscala dintre care trei au fost eliminati prin amnistie, vor depune un recurs pana pe 9-10 noiembrie.

Liderul democrat din Senatul american a fost ranit intr-un accident de masina

Liderul majoritatii democrate din Senatul american, Harry Reid, a fost spitalizat vineri dupa ce a fost ranit intr-un accident de masina in timp ce se intorcea acasa in Nevada (vest), conform politiei citata de AFP.

Trei fosti ofiteri nazisti au fost condamnati la inchisoare pe viata pentru un masacru in Italia

Curtea militara de apel de la Roma a condamnat vineri la inchisoare pe viata trei fosti ofiteri nazisti.

Recomandări
Dunărea a secat atât de mult încât bacurile nu mai pot circula. Pe alocuri apa ajunge până la genunchi

Seceta de pe Dunăre pune în pericol circulația cu bacurile. Mai mulți operatori au anunțat că au suspendat trecerile după ce nivelul apei a scăzut la un nou minim istoric.

Filmul „Nu e locul tău aici”, cu Adrian Văncică în rolul principal, marele câștigător al Festivalului de Film de la Locarno

„Nu e locul tău aici”, regizat de Florin Șerban, a câștigat la Festivalul Internațional de Film de la Locarno Leopardul de Aur/Marele Premiu, Premiul Europa Cinemas Label și o Mențiune specială pentru interpretare.

Paturi goale și cheltuieli uriașe în spitalele mici. În unele unități, peste 90% din venituri se duc pe salarii

Unul din 3 paturi pentru pacienții acuți rămâne neocupat în spitalele din România deși marile unități de urgență sunt frecvent supraaglomerate.