Evacuări în Vietnam: peste 1,2 milioane de oameni afectați de taifunul Tembin

61930385
Agerpres

Guvernul din Vietnam a ordonat ca aproape 1,2 milioane de persoane să fie evacuate, în contextul în care puternicul taifun Tembin - care a făcut deja 230 de victime în Filipine - se apropie de această ţară şi va afecta mai întâi regiunile sale sudice.

Taifunul Tembin, al 16-lea care va lovi această ţară în 2017, va ajunge mai întâi în partea de sud-vest a Vietnamului, între provinciile Ba Ria-Vung Tau şi Ca Mau, luni seară, unde vânturile vor atinge viteze de aproximativ 100 de kilometri pe oră, a anunţat Biroul Naţional de Meteorologie, informează DPA, scrie Agerpres.

Până luni la ora 01.00 GMT, aproape 75.000 de persoane au fost deja evacuate şi transportate în zone sigure, a precizat Centrul Naţional de Prevenire şi Control a Dezastrelor Naturale.

De asemenea, autorităţile au somat peste 310.000 de pescari şi cele 63.000 de ambarcaţiuni ale lor să rămână ancorate în porturi.

Autorităţile din multe provincii au cerut elevilor şi studenţilor să rămână acasă luni şi marţi, inclusiv celor peste 2 milioane de elevi şi studenţi din Ho Şi Min, cel mai mare oraş al ţării.

Locuitorii din Delta Mekong sunt lipsiţi de experienţă în ceea ce priveşte operaţiunile de prevenire şi limitare a dezastrelor naturale, întrucât această regiune este arareori afectată de astfel de fenomene naturale.

Potrivit meteorologilor, taifunul Tembin va fi la fel de puternic ca taifunul Linda, care a devastat regiunea în urmă cu 20 de ani. În urma sa, peste 3.111 de persoane au murit sau au fost declarate dispărute.

Nguyen Xuan Phuc, prim-ministrul din Vietnam, a ordonat autorităţilor locale, duminică, să monitorizeze şi să protejeze peste 700 de kilometri de diguri construite de-a lungul liniei ţărmului din Delta Mekong, inclusiv cele aflate în 23 de puncte considerate deosebit de vulnerabile.

Taifunul Tembin a părăsit teritoriul statului Filipine în cursul zilei de duminică, lăsând în urma sa 230 de victime şi foarte multe persoane dispărute, după o serie de inundaţii şi alunecări de teren care s-au produs în sudul ţării.

Operaţiunile de căutare demarate pentru găsirea celor peste 120 de persoane declarate dispărute în provincia Mindanao sunt în curs de derulare, au declarat reprezentanţii Poliţiei şi centrelor locale de atenuare a efectelor generate de dezastrele naturale.

Articol recomandat de sport.ro
"Simona Halep, de nerecunoscut!" Reacția englezilor după apariția româncei la Wimbledon
"Simona Halep, de nerecunoscut!" Reacția englezilor după apariția româncei la Wimbledon
Citește și...
Un turist a fost atacat și aruncat în aer de către un bizon în Parcul Yellowstone. Victima a suferit răni grave. VIDEO

Un bărbat în vârstă, care campa împreună cu nepotul său la Bridge Bay, în Parcul Yellowstone, în Statele Unite, a fost atacat de către un bizon mascul, a fost grav rănit la un șold și la un picior și a fost spitalizat. 

Un bărbat și-a abandonat iubita pe o autostradă din Franța, după o ceartă pe banda de urgență, și riscă un an de închisoare

O ceartă între doi parteneri s-a transformat într-o situație extrem de periculoasă pe o autostradă din Franța. Un bărbat și-a lăsat partenera singură pe banda de urgență, după ce a plecat cu mașina în urma unei dispute.

Ucraina va primi sprijin militar important de la Paris. România intră în proiectul noului scut european antirachetă

Vești bune pentru Ucraina de la Paris, unde aliații din Coaliția de Voință au luat noi decizii în favoarea Kievului.

Recomandări
Războiul din Iran ia amploare. Americanii lovesc ținte militare, iar Teheranul ripostează cu rachete. Trump: Îi lovim crâncen

Conflictul din Iran escaladează tot mai mult. Atacurile americane și iraniene sunt singura certitudine în ultimele 24 de ore.

Președintele Nicușor Dan este de părere că mai sunt șanse ca partidele din fosta coaliție să ajungă la o înțelegere

Din Franța, președintele Nicușor Dan a transmis că speră să poată fi găsită o soluție de guvernare fără alegeri anticipate, pe care nu le dorește.

Scumpirile schimbă obiceiurile de consum. Românii cumpără mai puține alimente și aleg tot mai des produsele la promoție

Scumpirile schimbă modul în care ne facem cumpărăturile. În coș ajung, de pildă, mai rar ciocolata, alcoolul și snackurile și, mai des, legumele, carnea de pui și conservele, care țin de foame. Însă și acestea, în cantități mai mici.