Două milioane de oameni, la pelerinajul de la Mecca. Mobilizare masivă a autorităților

×
Publicitate

Aproape 2.100.000 de oameni iau parte, anul acesta, la pelerinajul de la Mecca, anunță autoritățile saudite.

Început vineri, pelerinajul a continuat sâmbătă cu un ritual considerat momentul culminant: rugăciuni și reflecție la locul numit muntele sfânt „Arafat".

Pelerinii au urcat pe colina unde, potrivit tradiției islamice, Mahomed a rostit ultima să predică înainte să se ridice la ceruri, acum 1.400 de ani. Profetul a cerut egalitate și unitate între musulmani.

Autoritățile saudite au amenajat un adevărat oraș temporar de corturi pentru pelerini. 350.000 de militari și personal civil, precum și 4.000 de voluntari au fost mobilizați pentru securitate, organizare și asistență.

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

 Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Tot mai multe fenomene meteo extreme. O tornadă a lovit partea de vest a Europei

O tornadă a lăsat în urmă cel puțin 7 răniți și stricăciuni serioase la zeci de case din sudul Luxemburgului. La fel, un vârtej cu aspect de tornadă i-a speriat pe locuitorii și turiștii aflați aseară în centrul orașului Amsterdam.

Temeri tot mai mari privind situația din Rusia. Stocurile de IOD s-au epuizat în 2 orașe

Stocurile de iod s-au epuizat rapid în două orașe din nordul îndepărtat al Rusiei, Arhangelsk și Severodvinsk, după ce autoritățile au anunțat creșterea nivelului de radioactivitate, pentru scurt timp, în urma unui accident la testarea unei rachete.

Focuri de armă într-o moschee din Norvegia. Ce au aflat polițiștii

O persoană a fost rănită după ce focuri de armă au fost trase într-o moschee din apropiere de Oslo, un suspect fiind arestat, a anunţat sâmbătă poliţia locală, citată de AFP.

Recomandări
Planul pentru cel mai negru scenariu la Cernavodă. Autoritățile vor să aducă apă cu cisterna dacă Dunărea scade la un metru

Guvernul anunță noi măsuri pe Dunăre prin care să asigure în viitor suficientă apă pentru răcirea reactoarelor centralei de la Cernavodă.

Reacția lui Nicuşor Dan la dezvăluirile despre șeful SPP Lucian Pahonțu: „Nu e în această situaţie”

Nicuşor Dan respinge acuzaţiile prezentate în mass-media despre Lucian Pahonţu, menţionând că şeful SPP nu a participat la reprimarea manifestanţilor în timpul Revoluţiei din 1989 sau ulterior.

Cel mai în vârstă monarh din Europa, Regele Harald al Norvegiei, a decedat la vârsta de 89 de ani

Regele Harald al V-lea al Norvegiei, care a plecat în exil în Statele Unite încă din copilărie, în timpul ocupației naziste a țării sale natale, a murit la vârsta de 89 de ani.