Doi politisti americani, arestati pentru uciderea unui copil de 6 ani. Ce au vazut anchetatorii pe camere

×
Publicitate

Doi agenti de politie din statul american Louisiana au fost arestati si vor raspunde in fata legii pentru ca au ucis un baietel de sase ani.
 

Jeremy suferea de autism si se afla in masina alaturi de tatal lui, cand o patrula a pornit pe urmele lor. Barbatul a refuzat sa opreasca, iar politistii au deschis focul, fara sa stie ca pe locul din dreapta, prins in centura de siguranta, se afla copilul nevinovat.

Camerele de luat vederi atasate de uniformele politistilor au surprins incidentul si le-au oferit anchetatorilor dovezile necesare pentru a-i aresta pe cei doi agenti. Imaginile, ce nu au fost date publicitatii, l-au socat pana si pe experimentatul sef al politiei din Louisiana.

Colonel Michael D. Edmonson, politia din Louisiana: "Nu va voi spune exact ce contine filmarea, insa trebuie sa stiti asta: Este cel mai tulburator lucru pe care l-am vazut pana acum!"

Inregistrarea a aratat ca masina de politie, in care se aflau patru agenti, a inceput sa urmareasca un automobil. Presa americana ofera mai multe variante cu privire la motivul actiunii: fie agentii aveau un mandat de arestare pe numele celui care se afla la volan, fie suspectau ca acesta face parte dintr-o banda si voiau sa faca o verificare de rutina. Cert e ca soferul nu a oprit decat atunci cand a ajuns intr-o fundatura.

"Nu stiu ce avea in cap, de ce nu a oprit. Sunt sigura ca nu a facut nimic rau”, spune logodnica soferului

Este momentul in care agentii arestati incep sa traga, fara sa stie ca pe scaunul din dreapta, imobilizat de centura, asadar fara posibilitatea de a se feri, se afla baietelul de doar sase ani al barbatului. Jeremy a murit pe loc, iar tatal lui a ajuns aproape mort la spital. Ceilalti doi politisti care se aflau in masina sunt la randul lor anchetati. Pana acum se stie ca soferul urmarit nu era inarmat, asadar nu reprezenta un pericol pentru agentii care l-au impuscat.
 

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Un avion britanic cu 189 de oameni la bord a ocolit o racheta, in luna august, deasupra Egiptului

Un avion al companiei britanice Thomson Airways care transporta pe 23 august 189 de turisti de la Londra la Sharm el-Sheikh, statiune balneara egipteana, a trecut pe la o distanta de mai putin de 300 de metri de o racheta la aterizarea sa.

Intalnire istorica intre presedintele chinez si cel taiwanez, la Singapore. "Suntem o familie"

Presedintii chinez si taiwanez - Xi Jinping si Ma Ying-jeou - si-au strans mana sambata la Singapore la inceputul unui summit, considerat o premiera istorica de la separarea Chinei continentale si a Taiwanului in urma cu 66 de ani, relateaza AFP.

Scandal in SUA. Ben Carson, unul dintre favoritii la candidatura pentru presedintie, si-a inventat o bursa de studii

Nu doar politicienii romani mint in ceea ce priveste studiile: un scandal similar a izbucnit in Statele Unite, in jurul unui controversat candidat la presedintie

Recomandări
Nicușor Dan s-a întâlnit la Baza Kogălniceanu cu delegația Congresului SUA. A mâncat la popotă alături de soldați | FOTO

Nicușor Dan s-a întâlnit duminică la Baza Kogălniceanu cu delegația Congresului SUA și a mâncat la popotă, alături de soldații americani, potrivit Administrației Prezidențiale.

Cum apare pe hărți Lacul Ontario, redenumit America de Trump. Cel mai puternic om al lumii a trecut acum la gâștele canadiene

Lacul Ontario apare începând de duminică drept Lacul America pe hărțile Google destinate utilizatorilor din SUA, pentru restul lumii el rămând cu denumirea sa corectă. După schimbarea numelui lacului, Trump a trecut acum la gâștele canadiene.

Sondaj: Trei sferturi dintre bucureșteni cred că România merge într-o direcție greșită. Mare surpriză în opțiunile de vot

Majoritatea bucureştenilor (73%) consideră că România merge într-o direcţie greşită, arată un sondaj de opinie realizat de CURS la nivelul Capitalei.