Creatura insetata de sange intr-un lac din Rusia! A devorat 19 oameni

60150785

Pescarii rusi au cerut autoritatilor inceperea imediata a unei anchete in cazul Nesski, un monstru asemanator cu cel din Loch Ness, dupa ce 19 barbati si-au pierdut viata in trei ani.

Monstru Rusia

Monstrul si-ar face veacul in lacul Chany, unul dintre cele mai mari din Rusia. Printre localnici circula legenda ca pescarii sunt pur si simplu trasi in adancurile lacului din barci. Majoritatea trupurilor celor “inecati” nu au fost gasite niciodata.

Exista si localnici care se jura cu mana pe inima ca au vazut misterioasa creatura, care este asemanatoare monstrului cu gatul lung despre care se crede ca traieste in lacul scotian Loch Ness. A mai fost descris ca un sarpe urias sau avand o coada imensa si inotatoare enorme.

Pescarii au cerut inceperea imediata a unei anchete dupa cea mai recenta disparitie. Un barbat in varsta de 59 de ani care pescuia pe Chany este de negasit de saptamana trecuta.

“Eram pe lac, la aproximativ 300 de metri de tarm. Ceva a muscat momeala si prietenul meu s-a ridicat in picioare in barca ca sa poata trage de undita. Dar a fost tras in apa cu asa o forta ca ambarcatiunea s-a rasturnat. Am fost socat. Nu am mai vazut asa ceva in viata mea. Mi-am scos hainele si am inotat spre tarm. Nu am indraznit sa-mi fac sperante ca voi supravietui. Prietenul meu nu a scapat cu viata, dar nici trupul nu i-a fost gasit”, povesteste Vladimir Golishev experienta prin care a trecut.

"Monstrul" din Loch Ness nu-si lasa vecinii sa doarma
Acum trei ani, Mikhail Doronin, soldat, a fost si el dat disparut.

“Lacul era linistit, dar din senin barca a inceput sa se zguduie si s-a rasturnat”, isi aminteste bunica cestuia, Nina, care a trait toata viata langa lac.

“O creatura de o marime inimaginabila traieste in lac, dar nu am vazut-o niciodata”, spune si sotul acesteia, Vladimir, in varsta de 81 de ani.

Autoritatile spun ca 19 oameni au disparut in lac in ultimii trei ani, dar localnicii insista ca ar fi mai multi. Corpurile le-au fost devorate de o creatura cu dinti foarte mari, spun acestia.

Spre deosebire de Loch Ness, care are o adancime medie de 132 de metri, lacul Chany nu e mai adanc de sapte. Este inghetat iarna si cald si plin de pesti in timpul verii. Este un loc popular pentru pescuit crapi.

Lacul, cu origini in Era Glaciara, are aproape 92 de kilometri in lungime si peste 88 in latime. Prima data povesti despre existenta unor monstri in apele acestuia au fost facute publice in timpul Uniunii Sovietice.

Articol recomandat de sport.ro
Mesajul de la Paris care i-a șters zâmbetul de pe buze lui Vladimir Putin
Mesajul de la Paris care i-a șters zâmbetul de pe buze lui Vladimir Putin
Citește și...
Doi hoți au fost arestați după prăbușirea unui imobil în Germania, în urma căreia au murit două românce

Doi indivizi suspectați de furt de metale au fost arestați după prăbușirea unui imobil la Görlitz, în estul Germaniei, în urma căreia au murit trei persoane, printre care două turiste românce, au anunțat poliția și parchetul locale, citate de dpa.

Care este cel mai periculos aeroport din lume, cu o pistă extrem de îngustă. Zeci de oameni au murit de la deschiderea sa

Aeroportul Tenzing-Hillary din Lukla, Nepal, este considerat cel mai periculos aeroport din lume, cu o pistă de doar 527 metri, aflată pe marginea unei prăpastii, unde aterizările devin un test extrem pentru piloți.

Un turn medieval din Cehia ar putea intra în Cartea Recordurilor pentru cea mai mare înclinație din lume

Un turn din Cehia, realizat în a doua jumătate a secolului al XIII-lea, ar putea intra în Cartea Recordurilor pentru cea mai mare înclinație din lume.

Recomandări
Încep negocierile pentru susținerea Guvernului Tomac. Cine sunt tehnocrații propuși în noul Cabinet

Premierul desemnat Eugen Tomac începe luni discuţiile cu partidele parlamentare pentru susţinerea Cabinetului său tehnocrat. Tomac are 10 zile de la nominalizarea sa de către președinte pentru prezentarea în Parlament în vederea votului de învestitură.

România cere explicații, ”cu dovezi”, de la Ucraina despre drona explodată în Portul Constanța. Întrebările adresate

Ministrul interimar al Apărării Naţionale, Radu Miruţă, afirmă că s-a adresat verbal şi scris omologului său ucrainean, Mihailo Fedorov, în urma exploziei dronei maritime, în portul Constanţa. 

Bacalaureat 2026: Peste 130.000 de candidați susțin primele probe de competențe. Când au loc examenele scrise

Examenul naţional de bacalaureat 2026 începe luni, cu probele de evaluare a competenţelor lingvistice de comunicare orală în limba română, peste 130.000 de candidaţi fiind aşteptaţi să susţină examenul de bacalaureat.