Cine e bărbatul care a furat un avion de pasageri şi apoi s-a prăbușit pe o insulă. "Sunt un băiat cu probleme"

×
Codul embed a fost copiat

FBI încearcă să facă lumină într-un incident pe cat de straniu, pe atat de sinistru, petrecut sâmbătă în statul american Washington.

Richard Russell, un mecanic de pe aeroport în vârstă de 29 de ani a furat o aeronava de pasageri şi a zburat aproape o oră, înainte să se prăbuşească pe o insulă aproape pustie din golful Seattle. În timpul zborului, supravegheat fiind de avioane militare, mecanicul a încercat chiar să facă figuri periculoase de acrobaţie. Din primele informaţii, individul suferea de tulburări psihice şi a vrut să-şi pună capăt zilelor.

"Nimeni nu decolează în aceste momente. Se încearcă rezolvarea unei probleme aproape de spaţiul nostru aerian." Prin acest mesaj, turnul de control a anunţat că traficul pe aeroportul Tacoma, din Seattle, e complet paralizat. Alarma s-a dat după decolarea neautorizată a unui avion de pasageri al Alaska Air Group. Directorul companiei a anunţat că la manşă se află un angajat al său de la sol: un mecanic în vârstă de 29 de ani, şi că avionul cu o capacitate de 90 de locuri era gol.

De la sol, oamenii au filmat cum avionul zboară haotic şi cum, la un moment dat, pare că face acrobaţii aeriene, periculos de aproape de suprafaţa unui lac. În tot acest timp, pilotul de ocazie a discutat cu operatorii din turnul de control, care au încercat, în zadar, să-l convingă să se întoarcă pe aeroport.

Turnul de control: Felicitări. Ţi-a ieşit figura. Acum, întoarce-te şi adu avionul la sol, în siguranţă, fără să răneşti pe nimeni de la sol.
Richard Russell: Bine. Nu ştiu ce să zic. Nu ştiu. Nu vreau. Sunt mulţi oameni cărora le pasă de mine şi vor fi dezamăgiţi să afle ce am făcut. Aş vrea să le cer scuze. Sunt un băiat cu probleme. Nu am ştiut asta până acum.

Citește și
Typhoon
O rachetă lansată de un avion militar spaniol a căzut în apropiere de granița Rusiei

Fiecare mişcare a aeronavei a fost supravegheată din apropriere de două avioane de luptă F-15, ridicate de la sol special pentru monitorizarea situaţiei. Piloţii primiseră ordin să face orice e necesar ca să-i protejeze pe cei de la sol.

Nu a trecut mult timp, şi aparatul de zbor furat s-a prăbuşit pe o insulă aproape pustie. O televiziune a surprins flăcări în locul unde a avut loc impactul.

"Avionul a zburat chiar deasupra casei noastre. În spatele lui erau două avioane F-15. Nu am văzut niciodată un avion care să zboare atât de jos. Imediat, am zărit la distanţă un nor mare de fum”, spune un martor ocular.

Înainte să afle care au fost motivele din spatele acestei acţiuni bizare, poliţia locală a dat asigurări că nu e vorba de un atentat terorist.

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Avion de pasageri, furat de pe aeroportul din Seattle. Aeronava s-a prăbușit. VIDEO
Avion de pasageri, furat de pe aeroportul din Seattle. Aeronava s-a prăbușit. VIDEO

Incident șocant în SUA.  Un avion de pasageri a decolat fără autorizație de pe aeroportul Seattle-Tacoma. Toate zborurile au fost blocate pe aeroport, relatează BBC.

O rachetă lansată de un avion militar spaniol a căzut în apropiere de granița Rusiei
O rachetă lansată de un avion militar spaniol a căzut în apropiere de granița Rusiei

Un avion de luptă Eurofighter Typhoon 2000, care aparține forțelor spaniole, a lansat, din greșeală, o rachetă care a căzut în apropiere de granița Rusiei.

IMAGINEA ZILEI: Obiectele cu care românii încearcă să urce în avion: făcăleţ, cuţite, foarfece
IMAGINEA ZILEI: Obiectele cu care românii încearcă să urce în avion: făcăleţ, cuţite, foarfece

O fotografie realizată pe aeroportul din Cluj-Napoca arată cu ce obiecte încearcă oamenii să urce în avion, în bagajul de mână

20 de oameni au murit într-un avion prăbușit în Elveția. Aeronava nu avea cutie neagră
20 de oameni au murit într-un avion prăbușit în Elveția. Aeronava nu avea cutie neagră

20 de oameni au murit într-o tragedie aviatică, în Elveția. Un avion construit în perioada celui de Al Doilea Război Mondial și folosit pentru zboruri turistice s-a prăbușit într-o zonă muntoasă din estul țării.

Recomandări
Ucraina a atacat o importantă rafinărie din Rusia cu rachete britanice. VIDEO
Ucraina a atacat o importantă rafinărie din Rusia cu rachete britanice. VIDEO

Ucraina a atacat o importantă rafinărie din Rusia cu rachete britanice, au declarat joi oficialii militari și de securitate ucraineni, potrivit Sky News.

Zăpada și gerul i-a pus în dificultate pe unii turiști plecați la drum de Crăciun. Ninsori importante în mai multe zone
Zăpada și gerul i-a pus în dificultate pe unii turiști plecați la drum de Crăciun. Ninsori importante în mai multe zone

Prima zi de Crăciun a adus vreme rece, zăpadă și ger. La munte, vântul a suflat cu putere, iar pe șosele turiștii s-au trezit într-un scenariu pentru care nu erau pregătiți.

Sezonul de gripă a început mai devreme, cu peste 100.000 de infecții respiratorii. Avertismentul medicilor
Sezonul de gripă a început mai devreme, cu peste 100.000 de infecții respiratorii. Avertismentul medicilor

Sezonul de gripă a început mai devreme anul acesta, iar autoritățile au emis deja o alertă epidemiologică. Asta după ce timp de trei săptămâni numărul cazurilor a crescut alarmant și a fost înregistrat și primul deces.