Boeing a transmis operatorilor aerieni să verifice comutatoarele scaunelor după un incident care a dus la rănirea pasagerilor

62432891
Shutterstock

Boeing le-a spus companiilor aeriene care operează avioanele 787 Dreamliners să verifice comutatoarele scaunelor de pe punte, după o pierdere bruscă de altitudine a unei aeronave care a dus la rănirea a peste 50 de persoane.

The Air Current, o publicaţie din industria aviaţiei, a relatat miercuri că mişcarea unui scaun din cabina de pilotaj este un punct cheie al anchetei referitoare la zborul cu probleme de luni.

Boeing a declarat vineri că a luat măsura de precauţie de a reaminti operatorilor un buletin de service din 2017 care detaliază instrucţiuni pentru inspectarea şi întreţinerea comutatoarelor scaunelor din cabina de pilotaj.

Recomandăm operatorilor să efectueze o inspecţie la următoarea oportunitate de întreţinere”, a spus Boeing.

Ca răspuns la incidentul zborului 800 al LATAM, Administraţia Federală pentru Aviaţie a SUA a convocat un comitet de experţi pentru a revizui un mesaj pe care Boeing l-a trimis companiilor aeriene despre necesitatea de a verifica comutatoarele, după incident.

FAA a spus că Boeing nu era obligată să obţină aprobarea agenţiei înainte de a trimite mesajul.

FAA a declarat că procesul va include revizuirea buletinului de service din 2017 legat de comutatoarele din locurile piloţilor şi că va oferi feedback Boeing.

”Agenţia va continua să monitorizeze situaţia îndeaproape”, a spus FAA.

Avionul, care se îndrepta luni de la Sydney la Auckland, a coborât brusc înainte de a se stabiliza, făcându-i pe cei aflaţi la bord să fie aruncaţi prin cabină.

LATAM are sediul în Chile, iar zborul, care a avut la bord 263 de pasageri şi nouă membri ai echipajului, urma să continue cursa spre Santiago, după oprirea în Auckland.

Comisia de Investigare a Accidentelor de Transport din Noua Zeelandă a declarat marţi că confiscă înregistratorul de voce din cabina de pilotaj şi înregistratorul de date de zbor al zborului, care ar furniza informaţii despre conversaţiile dintre piloţi şi mişcarea avionului.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Donald Trump face afirmații bizare: "Dacă nu voi fi ales, va fi o baie de sânge pentru ţară”

Fostul preşedinte Donald Trump, candidat republican la alegerile americane din noiembrie, a descris acest scrutin ca un punct de cotitură în istoria ţării.

Alegeri prezidențiale în Rusia. Cel puțin 25 de oameni au fost reținuți de poliție, din cauza protestelor la vot

Ministerul Român de Externe condamnă desfăşurarea alegerilor rusești în teritoriile ocupate din Ucraina și deschiderea secţiilor de votare în regiunea transnistreană a Republicii Moldova.

O nouă erupție vulcanică a avut loc în Islanda, fiind a patra în doar trei luni. Zborurile nu sunt perturbate | VIDEO

Un vulcan din Islanda, de pe peninsula Reykjanes, a erupt din nou, sâmbătă, a anunţat biroul de meteorologie al ţării, potrivit Reuters. Din decembrie până acum, vulcanul a erupt de patru ori.

 

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Acciza la motorină, redusă temporar cu 25% până pe 15 septembrie. Anunțul Ministerului Finanțelor

Ministerul Finanțelor majorează la 25% reducerea temporară a accizei aplicabile motorinei standard pentru intervalul 1–15 septembrie 2026, ca urmare a noii evaluări bilunare prevăzute de mecanismul instituit prin Legea nr.162/2026.

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.