Atenționare de călătorie pentru Islanda. Avertismentul emis de MAE

62422364
AFP

MAE informează cetăţenii români care se află, tranzitează sau intenţionează să călătorească în Islanda că autorităţile locale menţin în atenţie riscurile asociate activităţii vulcanice latente (erupţii, seisme, avalanşe) în zona Sundhnjukagigar.

„Până la stingerea activităţii vulcanice, Apărarea Civilă islandeză a solicitat cetăţenilor şi turiştilor să nu se deplaseze în zona afectată, iar cei care au nevoie de asistenţă pot contacta numărul unic de urgenţă 112, iar pentru alte informaţii suplimentare pot contacta linia de asistenţă a Crucii Roşii la 1717", informează MAE, într-un comunicat transmis joi AGERPRES.

Conform sursei citate, sfaturile şi instrucţiunile autorităţilor islandeze (în limba engleză) sunt disponibile pe site-ul Departamentului de Protecţie Civilă şi Managementul Situaţiilor de Urgenţă islandez la adresa web https://www.almannavarnir.is, al Oficiului Meteorologic al Islandei https://en.vedur.is şi pe pagina web https://safetravel.is.

Cetăţenii români pot solicita asistenţă consulară la numărul de telefon al Ambasadei României la Copenhaga: +4539407177, apelurile fiind redirecţionate către Centrul de Contact şi Suport al Cetăţenilor Români din Străinătate şi preluate de operatorii Call Center în regim de permanenţă.

De asemenea, cetăţenii români care se confruntă cu o situaţie dificilă, specială, cu un caracter de urgenţă, au la dispoziţie şi numărul de telefon de permanenţă al misiunii diplomatice a României în Regatul Danemarcei şi Islanda: +4527355537.

Ministerul Afacerilor Externe recomandă cetăţenilor români să respecte cu stricteţe instrucţiunile autorităţilor islandeze şi să consulte paginile de Internet https://copenhaga.mae.ro, www.meteoalarm.org şi www.mae.ro şi reaminteşte românilor care călătoresc în străinătate că au la dispoziţie serviciul de alertă prin SMS, aferent campaniei de informare "Un SMS îţi poate salva viaţa!".

Articol recomandat de sport.ro
FOTO | Sandra Mutu, apariție fermecătoare: „Cea mai frumoasă”
FOTO | Sandra Mutu, apariție fermecătoare: „Cea mai frumoasă”
Citește și...
Roma celebrează 80 de ani de Vespa, unul dintre simbolurile Italiei. Paradă cu peste 25.000 de scutere în capitala Italiei

Aproximativ 25.000 de pasionați de Vespa din 67 de țări diferite s-au adunat în Orașul Etern pentru a sărbători 80 de ani de existență a celui mai faimos și îndrăgit scuter din lume.

Primul atac după acord. Armata israeliană a lovit în sudul Libanului, după anunțul de la Washington. „Presupuși teroriști”

Zeci de mii de locuitori au fost evacuați în ultimele zile din localitățile de la granița israeliano-libaneză, după ce armata israeliană a lansat sâmbătă un atac aerian împotriva unor „presupuși teroriști”.

Marea Britanie schimbă regulile pentru refugiați. „Ce este „programul de sponsorizare”

Guvernul britanic vrea să permită anumitor companii şi organizaţii să sponsorizeze primirea de refugiaţi în Regatul Unit, în paralel cu o reformă care va înăspri regulile de azil, transmite sâmbătă AFP.

Recomandări
De aproape două luni, România este condusă de un Guvern demis în Parlament. De ce nu expiră interimatul miniștrilor

La aproape două luni de la declanșarea crizei politice, România continuă să fie administrată de un Guvern interimar, în timp ce mai multe ministere sunt conduse de miniștri care au preluat și alte portofolii după demisia reprezentanților PSD. 

PSD are deja programul de guvernare pentru Sorin Grindeanu, dar încă nu și-a asigurat o majoritate în Parlament

PSD a terminat de scris programul de guvernare, asta înainte ca Sorin Grindeanu să aibă o majoritate care să-i asigure învestirea în Parlament.

„Prietenii lui Putin”, informați de Ucraina cu privire la o posibilă întâlnire privind încetarea războiului. Cine a răspuns

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat că Ucraina a transmis propuneri „prietenilor lui Putin” cu privire la o posibilă întâlnire privind încetarea războiului.