Anunțul lui Donald Tusk privind un nou summit Brexit la Bruxelles

61922795
Getty

Preşedintele Consiliului European a anunţat luni convocarea unui summit consacrat Brexitului joi la Bruxelles, în prima zi a reuniunii Consiliului European, pentru a răspunde preocupărilor britanicilor privind acordul de divorţ.

"Am decis să convoc un summit #EUCO (Consiliul European) privind Brexitul joi. Nu vom renegocia acordul, inclusiv 'plasa de siguranţă', dar suntem gata să discutăm despre modul în care putem facilita ratificarea britanică", a anunţat Donald Tusk într-un mesaj pe Twitter după anunţarea amânării votului din parlamentul britanic.

"Întrucât timpul este pe sfârşite, de asemenea vom discuta despre stadiul nostru de pregătire pentru un scenariu de ieşire fără acord", a mai precizat preşedintele Consiliului European.

Donald Tusk vrea să aibă consultări cu liderii celor 27 de state membre UE după decizia prim-ministrului Theresa May de a amâna votul privind acordul de divorţ cu UE, care era prevăzut marţi, scrie Agerpres.

Theresa May şi-a explicat decizia prin opoziţia deputaţilor britanici faţă de soluţia găsită pentru a evita revenirea la o frontieră fizică între provincia britanică Irlanda de Nord şi Republica Irlanda, aşa-numita soluţie a plasei de siguranţă sau "backstop".

Liderul conservatorilor în camera inferioară a Parlamentului britanic şi preşedintele Camerei Comunelor, Andrea Leadsom, a declarat luni că guvernul va decide când va avea loc votul în cele din urmă, după ce premierul May a amânat votul prevăzut marţi, relatează Reuters.

Articol recomandat de sport.ro
"Simona Halep, de nerecunoscut!" Reacția englezilor după apariția româncei la Wimbledon
"Simona Halep, de nerecunoscut!" Reacția englezilor după apariția româncei la Wimbledon
Citește și...
Donald Trump anunță oficial că SUA sunt din nou în război cu Iranul. Congresul încearcă să limiteze puterea președintelui

Președintele Donald Trump a notificat oficial legislatorii americani că SUA se află din nou în război cu Iranul, oferind administrației sale un termen suplimentar de 60 de zile pentru a recurge la forță militară în regiune fără aprobarea Congresului.

Reacția Rusiei, după ce UE a acuzat FSB de atacuri cibernetice și a adoptat sancțiuni contra Moscovei: „Nu se aduc dovezi”

Kremlinul a calificat marți drept „gratuită” acuzația de atacuri cibernetice formulată în ajun de Uniunea Europeană și Regatul Unit, care au anunțat adoptarea de sancțiuni contra Moscovei din acest motiv, informează AFP și Reuters.

Mai mulți oameni au murit într-un incendiu izbucnit pe un șantier din Bruxelles. Cadavre găsite în lift

Mai multe persoane şi-au pierdut viaţa marţi în urma izbucnirii unui incendiu pe un şantier din Bruxelles, în timp ce alte şase persoane sunt date dispărute, au anunţat autorităţile belgiene, relatează Reuters.

Recomandări
Președintele Nicușor Dan, despre justiția din România: ”Sunt mulțumit spre foarte mulțumit de activitatea parchetelor”

Președintele Nicușor Dan a fost întrebat, marți, dacă este mulțumit de ”funcționarea justiției” în România, în cadrul unor declaraţii susţinute la Ambasada României de la Paris, după ce a participat la festivităţile dedicate Zilei Naţionale a Franţei.

Alertă DNSC: Un nou val de fraude prin SMS. Românii sunt păcăliți cu amenzi false de viteză

Directoratul Național de Securitate Cibernetică avertizează asupra unei noi fraude prin SMS.

Reacția Rusiei, după ce UE a acuzat FSB de atacuri cibernetice și a adoptat sancțiuni contra Moscovei: „Nu se aduc dovezi”

Kremlinul a calificat marți drept „gratuită” acuzația de atacuri cibernetice formulată în ajun de Uniunea Europeană și Regatul Unit, care au anunțat adoptarea de sancțiuni contra Moscovei din acest motiv, informează AFP și Reuters.