Anunţul Kremlinului privind un răspuns la testul SUA cu rachetă. "Ordinele au fost date"

62072325
Getty

Kremlinul spune că nimeni nu trebuie să se îndoiască de răspunsul Rusiei la testul cu rachetă al SUA

Ministerul rus al Apărării şi alte instituţii au început deja să pregătească un răspuns simetric la testul cu rachetă cu rază intermediară al SUA după retragerea din Tratatul privind Forţele Nucleare Intermediare (INF), a anunţat luni purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, adăugând că nimeni nu ar trebui să se îndoiască de răspunsul Moscovei, potrivit agenţiei de presă TASS şi publicaţiei Vzgliad.

'Aţi auzit ordinele preşedintelui? Ele au fost date. Desigur', a spus Peskov, întrebat de presă dacă Ministerul Apărării a început să lucreze la măsuri, după ce vineri şeful statului rus a promis un 'răspuns simetric' la recentul test cu rachetă cu rază medie întreprins de SUA.

Cu toate acestea, purtătorul de cuvânt al Kremlinului nu a dorit să facă vreo conexiune între 'răspunsul simetric' şi exerciţiile militare care au început luni în sudul Rusiei. 'Aplicaţiile reprezintă activitatea obişnuită a armatei ruse', a spus el.

Ample exerciţii tactice de stat major au început luni în sudul Rusiei, la care participă peste 8.000 de militari ruşi. 'La aceste manevre participă unităţi şi formaţiuni din trei armate - aeriană, antiaeriană şi marina (Flota Rusiei din Marea Neagră şi flotila din Marea Caspică)', se menţionează într-un comunicat al serviciului de presă al Districtului militar Sud, citat de TASS.

În acelaşi timp, Peskov a dat asigurări că nu există nicio îndoială că ordinul preşedintelui Vladimir Putin privind pregătirea unui răspuns adecvat în legătură cu retragerea SUA din Tratatul INF şi recentele teste cu rachetă vor fi îndeplinite.

Totodată, reprezentantul Kremlinului a avertizat că un posibil refuz de a prelungi Tratatul privind reducerea arsenalului strategic ofensiv (START-3) ar lăsa comunitatea internaţională fără niciun document în acest domeniu. Dmitri Peskov a afirmat că posibilele consecinţe pentru stabilitatea strategică 'vor fi destul de dezastruoase', relatează TASS.

Purtătorul de cuvânt al Kremlinului a mai spus că până în prezent nu au existat semnale din partea Statelor Unite cu privire la disponibilitatea de a discuta prelungirea acestui tratat.

Pe de altă parte, Peskov a afirmat că este imposibil ca Rusia să revină la G7/G8 la invitaţia unei 'singure ţări', întrucât toate deciziile Grupului sunt luate pe baza consensului. 'Pentru Rusia, a fi în G7 sau a reveni la G7 nu este un scop în sine', a insistat el.

Şi ministrul de externe rus Serghei Lavrov a declarat că Rusia nu a cerut şi nici nu intenţionează să se alăture G7, într-o conferinţă de presă după întâlnirea cu omologul său din Angola, Manuel Augusto. 'Nici măcar o singură dată nu ne-am adresat şi nu i-am contactat, nici nu-i avem în vedere atunci când elaborăm planurile noastre de politică externă', a afirmat Lavrov, adăugând că Rusia este mulţumită de cooperarea în cadrul G20.

Formatul G8, care reunea ţările cele mai industrializat din lume, a existat din 2002 până în 2014, anul în care Rusia a fost dată afară din cauza anexării Crimeii şi a susţinerii rebelilor separatişti în estul Ucrainei. Grupul G7 este o organizaţie a ţărilor puternic industrializate: SUA, Canada, Franţa, Germania, Italia, Japonia şi Regatul Unit, ce reprezintă 46% din PIB-ul mondial.

Articol recomandat de sport.ro
„Asta ar fi povestea”. Reacția genială a jucătoarei de pe locul 114 mondial, ajunsă în finala Roland Garros
„Asta ar fi povestea”. Reacția genială a jucătoarei de pe locul 114 mondial, ajunsă în finala Roland Garros
Citește și...
Prefectul Constanței, despre drona explodată în port: „Ar fi de provenienţă ucraineană”. Alta a explodat pe mare

Prefectul judeţului Constanţa Adrian Picoiu a declarat că o dronă similară celei care a explodat la Constanţa a fost detonată în apele internaţionale şi că „ar mai fi alte trei, rătăcite”.

Tensiunile între americani și europeni au atins un nou nivel. SUA își retrag trupele dintr-o zonă sensibilă a Europei

SUA îşi vor revizui prezenţa în Bosnia, după ce europenii şi americanii nu au reuşit să cadă de acord asupra numirii unui nou Înalt Reprezentant în cadrul Consiliului de Implementare a Păcii, potrivit unui comunicat emis joi de Departamentul de Stat.

Putin, în timp ce bombardează Kievul: „Suntem pregătiți și dispuși să ajungem la un acord cu Ucraina prin mijloace pașnice”

Volodimir Zelenski i-a transmis o scrisoare deschisă lui Vladimir Putin și îi propune o întâlnire față în față pentru a pune capăt războiului. Președintele ucrainean sugerează un „armistiţiu complet” pe durata negocierilor.

Recomandări
Alte trei drone maritime s-ar afla în apropierea Portului Constanța. Se presupune că ar conține explozibili

România este din nou în alertă după ce o dronă maritimă a explodat, vineri dimineață, în Portul Constanța. Grav este că în apropierea portului s-ar mai afla trei drone despre care se presupune că ar putea avea explozibili. 

Cum s-au poziționat partidele parlamentare față de premierul desemnat Eugen Tomac. Formațiunile care l-ar putea susține

Partidele parlamentare au reacționat la scurt timp după desemnarea lui Eugen Tomac pentru funcția de premier.

Momentul în care a explodat drona maritimă în Portul Constanța. Zona a fost evacuată | VIDEO

O filmare a surprins momentul exploziei dronei maritimă în Portul Constanța. Zona a fost evacuată și izolată de autorități.