2.500 de parasutisti rusi, concentrati la granita cu tarile baltice. Cate ore le-ar lua sa cucereasca Estonia si Letonia

61773927

La o zi dupa ce premierul rus a declarat ca razboiul rece a reinceput, ministrul Apararii de la Moscova anunta o ampla concentrare de forte in apropierea granitei cu mai multe state NATO.

Oficial, este vorba despre un exercitiu militar care se va desfasura intre 15 si 20 februarie si care vizeaza pregatirea trupelor de parasutisti ale Armatei Federatiei Ruse – exercitiu ce va avea loc in regiunea Pskov, chiar la granita cu Estonia si Letonia. Trupele aeropurtate vor simula desanturi aeriene in cooperare cu elicopterele militare dar si cele mai noi sisteme automizate de control al artileriei, menite sa evite situatiile in care aceasta ar trage din greseala in proprii soldati.

De asemenea, fortele ruse se vor antrena si pentru a face fata unor eventuale atacuri aeriene, dar si pentru ofensive in teritoriul inamic. La aceste exercitii vor participa aproximativ 2.500 de parasutisti dotati cu 300 de vehicule, printre care si tancuri.

Exercitiul are loc chiar la granita cu tarile NATOI si este coordonat de comandantul-sef al trupelor aeropurtate, general-colonel Vladimir Samanov, poreclit “macelarul din Cecenia” pentru modul in care a actionat in razboaiele din Caucaz. El insusi a recunoscut intr-un interviu ca este de parere ca nevestele si copiii luptatorilor ceceni sunt “banditi care trebuie distrusi”.

Scenariul pe care il repeta parasutistii rusi aduce mult cu cel dintr-o simulare realizata recent de specialistii RAND Corporation. Aceasta a aratat, ca daca Rusia ar decide sa atace tarile baltice, “in fiecare simulare, fortele rusesti au eliminat sau depasit orice rezistenta si au ajuns la portile oraselor Riga si Tallinn in 36 pana la 60 de ore de la inceputul ostilitatilor”. Consecintele unei asemenea infrangeri ar fi tragice nu doar pentru tarile baltice, ci si pentru NATO, afirma analistii.

Conform simularii RAND, singurul domeniu in care NATO ar avea superioritate ar fi cel al aviatiei – iar, potrivit comunicatului Ministerului rus al Apararii, apararea anti-aeriana e una din temele exercitiului programat acum. De asemenea, exercitiul rusesc pare sa nu fi fost anuntat anterior, el fiind primit cu surprindere duminica seara de oficialii estonieni si letoni.
 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Ministrul de externe britanic: "Putin poate termina razboiul din Siria dand un telefon". Cate victime a facut conflictul

Conflictul care a facut peste un sfert de milion de victime in nici 5 ani s-ar putea termina extrem de simplu, afirma seful diplomatiei de la Londra.
 

Trei irakieni, suspectati ca ar fi jihadisti, au fost arestati in Grecia. Barbatii aveau asupra lor un arsenal impresionant

Politia elena a arestat trei irakieni, in doua operatiuni diferite, suspectati ca ar fi jihadisti, in orasul Alexandroupoli din nord-estul tarii, aproape de frontiera cu Turcia. Barbatii aveau asupra lor zeci de mii de cartuse si 20 de pusti.

Membrii formatiei Viola Beach si managerul au murit, in Suedia, dupa ce masina in care se aflau s-a rasturnat de pe un pod

Membrii formatiei rock Viola Beach au murit, in urma unui accident rutier petrecut in Suedia.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.