Siemens isi muta in Romania o parte din productie. Ponta: "Si o companie auto deschide o fabrica"

×
Publicitate

Romania a intrat in vizorul investitorilor nemti. Presa germana scrie ca celebrul concern Siemens isi va muta la noi o parte din capacitatile de productie.

Iar premierul anunta ca aceasta nu e singura investitie de marca.

Potrivit lui Victor Ponta, Guvernul a incheiat o intelegere, deocamdata confidentiala, cu una dintre cele mai importante companii nemtesti din industria auto, pentru deschiderea unei noi fabrici in Romania.

Cea mai spectaculoasa prezenta Siemens in Romania o constituie "Sageata albastra", adica 120 de trenuri Desiro furnizate Cailor Ferate Romane de firma germana. Jumatate dintre ele au fost importate, iar jumatate asamblate in Romania, la Arad. Tot la Arad, Siemens produce si cel mai economic tramvai din lume.

In acest moment, Siemens are deja in Romania patru fabrici care produc diverse componente: trei la Sibiu si una la Buzias. Germanii vor sa isi extinda insa aceste capacitati prin relocarea unor activitati din Germania.

Cei de la Siemens spun ca, deocamdata, negociaza cu sindicatele din Germania reducerile de personal din fabricile de unde vor fi transferate catre Romania anumite activitati de productie. Abia dupa finalizarea acestor negocieri vor anunta ce se transfera si unde.

Coincidenta sau nu, si la Palatul Victoria s-a discutat la ultima sedinta a cabinetului despre investitii germane.

Pe lista actelor confidentiale aprobate in ultima sedinta de Guvern s-a aflat si o intelegere cu o faimoasa companie germana care isi va deschide o fabrica in Romania. Premierul a dat insa un singur detaliu: compania activeaza intr-un domeniu foarte drag Romaniei, in care mai avem doi producatori importanti.

Victor Ponta: "Cand se va putea face anuntul oficial, dupa ce, sigur, se iau toate deciziile in boardul acelei companii, sigur va vom face cunoscut acest lucru".

Premierul a sugerat ca ar fi vorba de o companie din industria auto.

Bogdan Alecu, redactor auto ZF: "Probabil este vorba de un producator de componente auto".

Guvernul a promis ca in scurt timp vom afla numele companiei germane.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Greselile de incepator care te pot costa jobul

Fiecare este entuziasmat dupa obtinerea unui nou loc de munca. Dar adevarata provocare abia urmeaza. De felul in care te comporti in urmatoarele 90 de zile depinde daca vei avea sau nu succes la noul job.

Inca un lant de hipermarketuri pune lacatul pe usa. Cate magazine inchide

Omul de afaceri Nicolae Sarcina, proprietarul firmei Succes Nic Com, a renuntat sa cumpere cele patru hipermarketuri PIC, retea apartinand fratilor Penescu si aflata in faliment.

Viata misterioasa a oligarhilor rusi. De ce e Londra refugiul preferat al renegatilor Moscovei

Moartea oligarhului rus Boris Berezovsky a adus cu sine o serie de intrebari care planeaza in special asupra lui Roman Abramovich.

Recomandări
SURSE: Președintele Nicușor Dan va face o nouă desemnare de premier la începutul lunii septembrie

Președintele Nicușor Dan va face o nouă desemnare de premier la începutul lunii septembrie, fără să mai organizeze consultări politice oficiale cu partidele, au precizat pentru Știrile Pro TV surse apropiate de Palatul Cotroceni.

Planul pentru cel mai negru scenariu la Cernavodă. Autoritățile vor să aducă apă cu cisterna dacă Dunărea scade la un metru

Guvernul anunță noi măsuri pe Dunăre prin care să asigure în viitor suficientă apă pentru răcirea reactoarelor centralei de la Cernavodă.

Cel mai în vârstă monarh din Europa, Regele Harald al Norvegiei, a decedat la vârsta de 89 de ani

Regele Harald al V-lea al Norvegiei, care a plecat în exil în Statele Unite încă din copilărie, în timpul ocupației naziste a țării sale natale, a murit la vârsta de 89 de ani.