Scumpirea bumbacului da peste cap planurile fabricilor de textile

×
Publicitate

Cele mai multe si-au injumatatit productia si au marit preturile hainelor. In aceste conditii, cei care au de castigat sunt comerciantii, care au invadat piata cu produse din materiale sintetice, aduse in special din China.

Una dintre cele mai vechi fabrici de textile din Timisoara si-a redus treptat productia din cauza pretului ridicat la materia prima. Fata de anul trecut, kilogramul de bumbac si-a dublat tariful. Pentru a rezista pe piata, fabrica a fost nevoita sa faca compromisuri.

Si directorul unei fabrici care face costume populare si uniforme scolare se plange ca pretul materiei prime creste de la o luna la alta.

De castigat au acum comerciantii care vand produse aduse din China sau Turcia. Iar in fata clientilor, pretul este cel care conteaza acum, nu neaparat calitatea.

Cititi si:

Masacru la Botosani. Peste 200 de caini, ucisi de angajatii primariei

Prima sinucidere de pe cea mai inalta cladire din lume. Imagini socante

Filmare socanta. BBC prezinta moartea unui bolnav de cancer
 

Articol recomandat de sport.ro
Atac rusesc asupra unuia dintre cele mai mari stadioane de fotbal din Ucraina! Imagini uluitoare
Atac rusesc asupra unuia dintre cele mai mari stadioane de fotbal din Ucraina! Imagini uluitoare
Citește și...
Benzina și motorina au început să se ieftinească. Primele efecte la pompă după ce a fost declarată stare de criză

Prețurile de la pompă au început să scadă de vineri cu aproximativ 20 de bani, după intrarea în vigoare a legii care introduce starea de criză pe piața carburanților.

Comisia Europeană aprobă preluarea integrală a eMAG. Naspers devine unic acționar al gigantului românesc de ecommerce

Comisia Europeană a aprobat, în temeiul Regulamentului UE privind concentrările economice, preluarea controlului exclusiv asupra Dante International S.A. (eMAG) din România de către Naspers Limited din Africa de Sud.

Războaiele și fenomenele meteo extreme împing în sus prețurile alimentelor. FAO raportează un nou maxim al ultimilor trei ani

Indicele global al preţurilor produselor alimentare a urcat în iulie la cel mai ridicat nivel din ultimii peste trei ani, fenomenele meteo extreme şi războaiele majorând cotaţiile cerealelor pe pieţele globale, anunță FAO.

Recomandări
Ce face Armata când detectează drone la granița României. Piloții de F-16 au 15 minute să decoleze

În ultimele luni, amenințările din apropierea granițelor României au făcut ca misiunile de Poliție Aeriană să devină tot mai importante. 

Elevii care stau de mici pe rețelele de socializare vor avea rezultate mai proaste la școală. Ce arată un studiu

Elevii care îşi fac conturi pe rețelele sociale în școala primară au note mai mici la examenele de la final de gimnaziu, în special la științe și citire.

Primele două barje scufundate în Dunăre. Cum va fi deviat cursul apei spre centrala de la Cernavodă

După zile de așteptare și amânări repetate, operațiunea de scufundare controlată a primelor două barje în apropierea brațului Bala de pe Dunăre a început vineri după-amiază.