FMI înrăutăţeşte perspectivele economiei mondiale pe fondul incertitudinilor privind Brexit

62036306
iStock

FMI a revizuit în scădere estimările privind evoluţia economiei mondiale în acest an şi a avertizat că expansiunea ar putea încetini şi mai mult din cauza tensiunilor comerciale şi a unei ieşiri potenţial dezordonate a Marii Britanii din UE.

Este a treia înrăutăţire a prognozei din octombrie 2018 publicată de instituţia financiară internaţională.

Economia mondială va creşte probabil cu 3,3% în acest an, cea mai lentă expansiune din 2016, faţă de un avans de 3,5% previzionat în ianuarie. Pentru 2020, rata de creştere rămâne nemodificată la 3,6%, se arată în cel mai nou raport "World Economic Outlook", publicat marţi de Fondul Monetar Internațional.

Instituţia financiară internaţională se aşteaptă la o încetinire semnificativă în Europa, iar unele economii emergente nu vor mai putea accelera din nou în semestrul doi din 2019. Marile economii, inclusiv China şi Germania, ar putea avea nevoie de măsuri pe termen scurt pentru a stimula creşterea economică.

"Posibilitatea unor noi revizuiri în scădere este ridicată, iar riscurile continuă să afecteze evoluţia economiei", se arată în raport.

Mai mult de două treimi din aşteptata încetinire prefigurată în 2019 este determinată de problemele cu care se confruntă statele bogate.

"În acest context, evitarea politicilor greşite care ar putea afecta activitatea economică ar trebui să fie principala prioritate", apreciază FMI.

Un potenţial pas greşit este legat de indecizia Marii Britanii privind modul în care va ieşi din Uniunea Europeană. Noile prognoze ale FMI se bazează pe un Brexit ordonat, dar instituţia apreciază că un proces haotic ar putea tăia mai mult de 0,2 puncte procentuale din avansul economiei mondiale în 2019.

Creşterea economiei europene a încetinit deja semnificativ şi reprezintă unul dintre motivele revizuirii în scădere a prognozei privind evoluţia PIB-ului global, se arată în raport.

Economia Germaniei este afectată de cererea externă mai slabă pentru exporturile sale, de atenuarea cheltuielilor de consum şi de noile standarde privind emisiile care au dus la scăderea vânzărilor auto.

Germania ar trebui să adopte rapid măsuri de stimulare fiscală, apreciază FMI, care cere şi Băncii Centrale Europene să continue stimularea economiei regionale.

Economia SUA, deşi a avut o evoluţie mai bună decât a altor naţiuni bogate, va înregistra anul acesta o creştere de doar 2,3%, faţă de un avans de 2,9% în 2018, se arată în raport.

FMI susţine decizia Rezervei Federale a SUA (Fed) de a opri deocamdată majorarea ratelor dobânzilor, care sprijină SUA şi economiile globale anul acesta, prin atenuarea condiţiilor financiare. Pentru 2019, FMI a revizuit în creştere uşoară estimările privind PIB-ul SUA, la 1,9%.

Economia chineză ar urma să crească anul acesta cu 6,3%, parţial deoarece FMI se aşteaptă să nu se materializeze o escaladare a războiului comercial dintre SUA şi China. Totuşi, instituţia avertizează că tensiunile dintre SUA şi China şi alţi parteneri comerciali importanţi rămân un risc pentru economia mondială. 

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

 Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
FMI a revizuit în scădere la 3,1% estimările privind avansul economiei româneşti în 2019

Fondul Monetar Internaţional a revizuit în scădere la 3,1% estimările privind evoluţia economiei româneşti în acest an, iar în paralel prognozează o majorare a ratei inflaţiei şi deficitului de cont curent, arată cel mai nou raport "World Economic Outlook".

Ce sticle sunt reutilizabile. Clienţii, obligaţi să păstreze bonul ca să primească bani

O cumperi, bei conţinutul, o speli şi, dacă nu e ciobită, o duci la magazin şi-ţi iei banii de garanţie înapoi. Sticla reutilizabilă de apă, bere şi suc, a intrat de câteva zile în circuit în trei mari lanţuri comerciale din România.

Indicele ROBOR la 3 luni a urcat la 3,33%

Indicele ROBOR la 3 luni, în funcţie de care sunt calculate dobânzile la majoritatea creditelor în lei, a urcat la 3,33%, potrivit datelor publicate marţi de Banca Naţională a României

Recomandări
Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Ultimul weekend de vară aduce peste 120.000 de turiști la mare. Septembrie vine cu vreme bună și prețuri mai mici

Ultimul weekend de vară aduce peste 120 de mii de turiști pe litoralul românesc, potrivit reprezentanților patronatelor din turism.

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în Ucraina. Ce se va schimba

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în războiul din Ucraina, dar va răspunde ”simetric” dacă aliații Kievului îi vor furniza acestuia componente de arme nucleare tactice.