Executarea silita a unui mall din Capitala. Liberty Center, scos la vanzare pentru 60 de mil de euro

60593115

Centrul comercial Liberty Center din cartierul bucurestean Rahova este executat silit si a fost scos la vanzare printr-o licitatie publica programata la 7 august, la pretul de pornire de 60 de milioane de euro, pentru datorii neachitate catre trei banci.

Mall-ul este executat pentru acoperirea unei creante totale compusa din 61 milioane euro, debit principal, plus dobanzi si penalitati, iar creditorii sunt Eurobank EFG, Alpha Bank si Bank of Cyprus, potrivit unui anunt de licitatie al executorului judecatoresc Bogdan Dumitrache.

"Debitoarea Liberty Center nu a platit, nici in urma somatiei de plata, notata in cartea funciara, sumele datorate potrivit titlului executoriu, aspect ce impune continuarea procedurii urmaririi silite imobiliare pentru recuperarea sumei datorate", potrivit sursei citate.

Centrul comercial are o suprafata utila totala de 70.592 metri patrati si este amplasat pe un teren de 20.255 de metri patrati. In cladire exista spatii detinute, pe baza unor contracte de inchiriere, de 101 societati comerciale.

Potrivit informatiilor furnizate de creditori, marea majoritate a chiriasilor detin contracte

valabile pana la o data ulterioara licitatiei, se arata in anunt.
Liberty Center a fost inaugurat in noiembrie 2008, printr-o investitie de 70 milioane euro si avand un grad de ocupare de 100%, dar a pierdut de-a lungul timpului chiriasi precum Starbucks, Diverta, Marks&Spencer, Forever 18 sau Burger King. Centrul comercial este detinut de compania nord-irlandeza Mivan si familia Awdi.
 

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Tara cu cele mai solide motive sa paraseasca zona euro. Nu este Grecia

Italia si Irlanda ar avea mai multe motive decat Grecia sa iasa din zona euro, in timp ce Germaniei i-ar fi cel mai usor sa renunte la moneda unica, dar ar avea cel mai mult de pierdut, potrivit unei analize a Bank of America Merrill Lynch.

Leul se prabuseste. Un nou maxim istoric pentru euro. 1 EURO = 4,5495 LEI

Deprecierea leului se accentueaza si cursul euro atinge un nou maxim istoric.

Cine sunt miliardarele care stau la bratul celor mai bogati oameni ai lumii. GALERIE FOTO

Au acces la toti banii din lume, dar cu toate acestea nu renunta la cariera. Scriu romane, conduc companii sau reviste, unele sunt chiar avocate de succes.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Trump anunță „cel mai mare acord petrolier din istorie” cu Venezuela: „Va reduce considerabil prețul benzinei”

Preşedintele american Donald Trump a anunţat vineri încheierea unui acord în sectorul petrolier cu Venezuela, în virtutea căruia Statele Unite ar urma să-şi dubleze rezervele de petrol, transmit AFP şi Reuters.