A doua rectificare bugetară. Scad banii de la investiții, ca să meargă la pensiile speciale

×
Codul embed a fost copiat

Premierul şi ministrul de Finanţe sunt foarte mândri de performanţele economiei şi susţin că ne încadrăm în ţinta de deficit bugetar.

Guvernul aprobă, în şedinţa de miercuri, a doua rectificare bugetară din acest an, primind fonduri suplimentare MAI, Ministerul Muncii, al Educaţiei, al Sănătăţii, al Justiţiei, al Transporturilor, majoritatea pentru plata unor drepturi salariale sau pensii. Scad fondurile alocate Mediului, Culturii, Finanţelor, Mediului de Afaceri, Dezolvării Regionale.

”O veste foarte bună pe care o ştiţi sau proastă pentru cei care ne doreau sfârşitul tragic în chinuri: 8,8 creştere economică pe trimestrul trei faţă de trimestrul trei al anului trecut, ceea ce ne face optimişti pentru chiar spre 6 creştere totală pe anul 2017. Nu numai că nu am murit, cum ne doreau unii, ci, dimpotrivă, suntem de invidiat, pe locul 3 în lume. Încă o veste proastă pentru cei care nu ne iubesc, bună pentru cei de bună credinţă, exerciţiul bugetar pentru anul acesta se va închide sub 3% şi nici pe anul viitor nu stăm foarte rău, ci, dimpotrivă, cifrele arată foarte bine”, a declarat premierul Mihai Tudose la începutul şedinţei de Guvern.

Şi ministrul Finanţelor, Ionuţ Mişa, a subliniat că ”România este în acest moment prima ţară din Europa ca şi creştere economică”.

El a precizat că recitificarea bugetară este pozitivă. Veniturile bugetului general consolidat au crescut cu 280,2 milioane lei, iar cheltuielile se majorează cu 503,8 milioane de lei.

Citește și
scadere bugetara
Ministrul Finanțelor recunoaște că schimbarea Codului Fiscal va provoca găuri mari în Buget

Mişa a menţionat că fonduri suplimentare merg la: bugetele locale - 611,9 milioane lei, Ministerul Muncii - 630,9 milioane lei, MAI - 363,5 milioane lei, Ministerul Transporturilor - 293,9 milioane lei, Ministerul Sănătăţii - 281 milioane lei, Ministerul Justiţiei - 232 milioane lei, Ministerul Educaţiei - 30 milioane, Fondul asigurărilor de sănătate - 269,7 milioane de lei, Asigurările Sociale de stat - 325 milioane de lei.

Diminăuri ale bugetelor vor fi operate la: Ministerul Mediului de Afaceri - 78,5 milioane lei, Ministerul Finanţelor - 52,9 milioane lei, Ministerul Dezvoltării Regionale - 43,7 milioane lei, dar la care s-au alocat suplimentar 71,5 milioane lei pentru PNDL, Ministerul Culturii - 27,8 milioane lei, Ministerul Mediului - 27,4 milioane lei.

”Ne încadrăm în deficitul de 2,96%”, a mai precizat ministrul, care a susţinut că România va avea o creştere economică de 6,1%.

 

 

Articol recomandat de sport.ro
Reacția americanilor când au văzut că pot da peste România la CM 2026
Reacția americanilor când au văzut că pot da peste România la CM 2026
Citește și...
Primarul PSD din Iaşi vrea să dea în judecată Guvernul pentru
Primarul PSD din Iaşi vrea să dea în judecată Guvernul pentru "revoluţia fiscală"

Primarul Mihai Chirica vrea să atace în instanţă Ordonanţa de Guven prin care se schimbă Codul Fiscal.

Ministrul Finanțelor recunoaște că schimbarea Codului Fiscal va provoca găuri mari în Buget
Ministrul Finanțelor recunoaște că schimbarea Codului Fiscal va provoca găuri mari în Buget

Proiectul Guvernului de a schimbă din temelii Codul Fiscal va duce la scăderea veniturilor statului, nu la creşterea lor. Simpla taxare a microîntreprinderilor cu 1 la sută va însemna pierderi de sute de milioane.

Comisar european: România are șanse să se încadreze în ținta de deficit bugetar de 3%
Comisar european: România are șanse să se încadreze în ținta de deficit bugetar de 3%

Comisarul european Gunther Oettinger, responsabil pentru buget şi resurse umane, a declarat joi că România se poate încadra în acest an în ținta de deficit bugetar de 3%.

Elevii premianţi nu mai primesc burse fiindcă primarii au folosit banii ca să-şi mărească salariile
Elevii premianţi nu mai primesc burse fiindcă primarii au folosit banii ca să-şi mărească salariile

Deşi Guvernul a dispus, printr-un ordin, acordarea de burse de merit tuturor elevilor ce obţin o medie generală mai mare de 8,50, decizia rămâne în multe localităţi scrisă doar pe hârtie.

Recomandări
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”

Premierul Ilie Bolojan a fost întrebat, vineri, în conferința de presă pe care a susținut-o la Palatul Victoria, dacă salariul minim în România va ”rămâne înghețat” și în anul 2026.   

Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei
Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei

Energie termică gratis, fluidizarea traficului rutier sau locuințe pentru tineri. ȘtirileProTv.ro vă prezintă cele mai importante promisiuni electorale ale candidaților la alegerile pentru Primăria Capitalei, care sunt organizate în 7 decembrie 2025.

Ilie Bolojan: Este o batjocură când îţi iei bani nemunciţi sau banii pe care îi iei nu se reflectă în rezultatele activităţii
Ilie Bolojan: Este o batjocură când îţi iei bani nemunciţi sau banii pe care îi iei nu se reflectă în rezultatele activităţii

Premierul Ilie Bolojan critică indemnizațiile de 27.000 de lei de la Aeroporturi București, numindu-le „o batjocură” în lipsa unor rezultate.