Autorii jafului armat din Galati, cautati in zadar toata noaptea

×
Publicitate

UPDATE - Politistii au mentinut filtrele la toate iesirile din oras si au controlat masina dupa masina. Fara sa le dea insa de urma celor doi barbati care luni, au jefuit in mai putin de doua minute o banca.

 

I-au amenintat cu pistolul pe angajati si au disparut cu 100.000 de lei.  Unul dintre jefuitori are aproximativ 1,60 metri, iar celalalt 1,90.

Cu fetele acoperite si haine negre pe ei, hotii au atacat banca in miezul zilei. In vreme ce unul dintre talhari il fixa cu arma pe bodyguard, complicele lui s-a dus direct la seiful din spatele ghiseului. Casa de bani era deschisa, iar functionarele numarau banii, asa ca fara voie au usurat atacul. Practic, au pus bancnotele direct in plasele hotilor.

Grabiti, cei doi au facut o greseala imensa. Nici n-au iesit bine din cladire, ca si-au dat jos cagulele, iar camerele de supraveghere din exteriorul bancii i-au filmat in toata splendoarea.

Politistii din Galati nu vor deocamdata sa dea prea multe detalii legate de ancheta. Cert este ca se bazeaza pe imaginile surprinse de camerele de supraveghere.

Surse din cadrul anchetei spun ca oamenii legii ar fi aflat si ce marca este autoturismul cu care au fugit cei doi, asa ca filtrele instalate la toate iesirile din oras vor fi mentinute si pe timpul noptii.

Nu este de mirare ca numarul bancilor sparte in ultima vreme a crescut atat de mult. Sunt atacate de obicei sucursale mici, care au sume mici de bani, nu au nici geamuri blindate, iar paza este minima. Pe de alta parte, nici politia nu prea i-a prins pe altii care au comis jafuri.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Dana Scîntei se iubește cu un portar din Serie A!
FOTO Dana Scîntei se iubește cu un portar din Serie A!
Citește și...
Viitoare mireasa, moarta intr-un grav accident rutier

Moartea a despartit cu brutalitate doi indragostiti. Drumul lor catre nunta s-a oprit pentru totdeauna, dupa ce masina in care se aflau s-a rasturnat cu viteza.

Bataie ca-n codru langa o vulcanizare din Ilfov!

O bataie in toiul noptii s-a terminat cu raniti din ambele tabere si amenzi pentru toata lumea. Cel putin zece indivizi s-ar fi incaierat, spun martorii, cand un barbat care fusese lovit cu o ranga in cap si-a chemat prietenii in ajutor.

Imprudenta l-a dus pe un motociclist fata in fata cu moartea!

Vanataile dureroase cu care s-a ales duminica seara il vor invata lectia prudentei, pe un motociclist din Bucuresti.

Recomandări
Ultima săptămână de PNRR. România a primit 13 miliarde de euro și mai are sute de ținte și jaloane de îndeplinit

România intră în ultima săptămână de implementare a PNRR, programul urmând să se încheie oficial la 31 august. Țara noastră are la dispoziție un buget de aproximativ 21 de miliarde de euro, format din granturi și împrumuturi.

Cod galben de caniculă în Capitală și 12 județe sudul țării. Temperaturile ajung la 37 de grade. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis duminică o atenționare Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate, caniculă, disconfort termic, noapte tropicală pentru 12 județe și municipiul București, valabilă până luni la ora 10:00.

Sindicatele, nemulțumite și de noua formă a legii salarizării. Proiectul reduce valoarea de referință la 4.000 de lei

Cele cinci confederaţii sindicale reprezentative la nivel naţional resping șinoua formă a proiectului Legii salarizării şi atrag atenţia că documentul este o nouă sursă de inechităţi, discriminări şi tensiuni sociale.