Comandantul scolii de aviatie de la Boboc a murit in accidentul aviatic

×
Publicitate

Intr-o secunda avionul s-a prabusit si tinerii au pierit in incendiul care a urmat. Copilotul, capitanul Lavinia Guita si comandantul scolii de aviatie de la Boboc au fost gasiti si ei fara viata, printre trupurile carbonizate.

Comandorul Nicolae Jianu si-a inceput primii pasi din cariera chiar la Bobocu. 20 de ani mai tarziu, in 2007 devine comandantul scolii de aviatie. Isi aprecia elevii si nu uita niciodata sa ii felicite pe cei care isi iubeau meseria la fel de mult cum o facea si el.

La 48 de ani, era un pilot de clasa 1 cu o multime de ordine si medalii. Avea doi copii si statea cu chirie in Buzau.Vecinii l-au vazut ultima data chiar inainte sa plece la antrenamentul de parasutare. Seara, vestea ca Jianu s-a stins, i-a lasat fara cuvinte

In epava carbonizata, anchetatorii au gasit si trupul copilotului: Lavinia Guita, singura femeie de la unitatea de aviatie din Boboc, care pilota avionul de tip AN2. Aparatul de zbor, pe care s-a specializat, parea fara secrete pentru ea, pana aseara cand aripile mortii, sau o eroare umana l-au doborat.

Isi plang fii si sotii acum si familiile celorlalti militari care au murit lunii la Tuzla. La locul tragediei a mers si mama lui Constantin Sarman din Mangalia. Baiatul avea 26 de ani si era parasutist. Femeia a mai pierdut un baiat. Primul ei fiu a fost impuscat de un ofiter baut. Astazi s-a despartit pentru totdeauna si de celalalt.

In catastrofa aviatica de la Tuzla si-au pierdut viata sapte militari ai Fortelor Navale si cinci militari din Fortele Aeriene.

Articol recomandat de sport.ro
Mesajul de la Paris care i-a șters zâmbetul de pe buze lui Vladimir Putin
Mesajul de la Paris care i-a șters zâmbetul de pe buze lui Vladimir Putin
Citește și...
Un copil de trei ani ar fi fost bătut de educatoare, în Iași. Părinții ar avea înregistrări audio cu abuzul

Acuzații grave la o grădiniță din județul Iași. Un copil de 3 ani ar fi fost bătut, umilit și terorizat de educatoarea lui și de o îngrijitoare.

Un tânăr care „vâna fantome” a fost grav rănit după ce a sărit de la etajul 2 al unei clădiri părăsite, în Ploiești

Explorarea clădirilor abandonate a devenit un fenomen în rândul tinerilor dornici de aventură și mister.

Două maşini de 200.000 de euro au fost oprite pe autostradă, în Arad. Ce au descoperit polițiștii

Două maşini de lux, cu o valoare totală de 200.000 de euro, care ar fi fost furate, una având şi seria de şasiu modificată, au fost oprite pe autostradă în judeţul Arad.

Recomandări
Negocieri pentru viitorul Guvern. Premierul desemnat, Eugen Tomac, după ce a fost la sediile PNL și USR: ”Plec cu încredere”

Premierul desemnat Eugen Tomac a început astăzi discuţiile cu partidele parlamentare pentru susţinerea Cabinetului său tehnocrat. El are 10 zile de la nominalizarea sa de către președinte pentru prezentarea în Parlament în vederea votului de învestitură

Scene de groază în Galați. Un șofer a intrat cu mașina în mai multe persoane și vehicule: ”Era un haos total”

Un bărbat de 46 din Galați a intrat cu mașina, în mare viteză, în parcarea unei pizzerii, a lovit patru mașini și a accidentat doi oameni. Apoi a fugit. Polițiștii au aflat cine este și îl caută.

Ce a răspuns premierul desemnat Eugen Tomac, întrebat dacă este dispus să se retragă în cazul în care nu va aduna voturi

Premierul desemnat, Eugen tomac, a fost întrebat de jurnaliști, luni, ce va face dacă nu va avea garanţia de la liderii partidelor politice că guvernul său are sprijinul Parlamentului.