Osul gasit la Palatul Copiilor din Cluj, de provenienta animala

×
Publicitate

UPDATE - Osul gasit de arheologii din echipa Centrului de Investigare a Crimelor Comunismului in Romania (CICCR), in urma cercetarile din subsolul Palatului Copiilor din Cluj, apartine unui "mamifer mic".

 

Osul a fost descoperit in pamantul situat langa zidul care a fost spart. Cu toate ca s-a constatat ca este de origine animala, nu umana, totusi a fost trimis la Institutul de Medicina Legala din Cluj, pentru o analiza completa.

Coordonatorul CICCR, Marius Oprea, a declarat ca osul a fost gasit in timpul lucrarilor din incaparea aflata in subsolul cladirii si in care se presupune ca s-ar afla cadavrele a 13 fosti detinuti politici ucisi de Securitate in 1950.

Acesta a subliniat ca lucrarile se desfasoara cu dificultate din cauza lipsei unor utilaje.

Joi, echipele care fac sapaturi la Palatul Copiilor s-au oprit la un moment dat din lucru. Utilajele lor s-au stricat din cauza zidurilor groase si a fost nevoie de altele noi.

Operatiunea de cautare s-a dovedit mai dificila decat anticipasera specialistii de la Centrul de Investigare a Crimelor Comunismului. Asta cu toate ca dupa primele sapaturi de miercuri autoritatile au si primele rezultate care le dadeau sperante.

Cei care participa la sapaturi spun ca vor avea nevoie de voluntari si de camioane cu care sa transporte tonele de pamant rezultate in urma sapaturilor.

I-ar ajuta foarte mult actele de proiectare ale cladirii, insa in mod ciudat acestea par sa fi disparut fara urma. Sapaturile se vor relua in cursul zilei de joi.

Sapaturi la Palatul Copiilor din Cluj. Se cauta 13 cadavre zidite

Articol recomandat de sport.ro
Rinat Ahmetov a cumpărat cel mai scump apartament din istorie! Are cinci etaje și o suprafață de 2.500 de metri pătrați
Rinat Ahmetov a cumpărat cel mai scump apartament din istorie! Are cinci etaje și o suprafață de 2.500 de metri pătrați
Citește și...
Furtuna care a măturat Bucureștiul a fost cea mai puternică din ultimii 30 de ani. Specialiștii au numit-o „supercelulă”

După două zile de foc, o furtună violentă, numită de specialiști „supercelulă”, a lovit cu putere Capitala și județul Ilfov.

Stația de metrou Piața Victoriei 2, încă inundată. Când s-ar putea redeschide: „Mai sunt de scos 7 milioane de litri de apă”

Ministrul interimar al Transporturilor, Radu Miruţă, a declarat că circulaţia la staţia de metrou Piaţa Victoriei 2, inundată în urma vijeliei şi a ploii torenţiale de marţi seară, va fi reluată, cel mai probabil, joi dimineaţă.

Țeapă imobiliară de proporții la Brașov: Case vândute „pe hârtie” de mai multe ori, cel puțin 10 persoane au plătit

O uriașă înșelăciune imobiliară este anchetată de procurorii din Brașov. Cel puțin 10 persoane au plătit, rând pe rând, bani grei ca să-și cumpere o casă nouă, dar locuința nici măcar nu a mai fost ridicată.

Recomandări
Țeapă imobiliară de proporții la Brașov: Case vândute „pe hârtie” de mai multe ori, cel puțin 10 persoane au plătit

O uriașă înșelăciune imobiliară este anchetată de procurorii din Brașov. Cel puțin 10 persoane au plătit, rând pe rând, bani grei ca să-și cumpere o casă nouă, dar locuința nici măcar nu a mai fost ridicată.

Sorin Grindeanu a anunțat că acceptă ”rotativa” PNL-Siegfried Mureșan cu o condiție: ”Atâta timp cât începe cu PSD”

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a anunțat, miercuri, într-o conferință de presă, întrebat dacă acceptă ”varianta de premier Siegfried Mureșan”, că este de acord cu ”rotativa” PNL, doar dacă ”începe cu Partidul Social Democrat”.

Viorel Pașca, reținut după ce a fost audiat la DIICOT în dosarul azilelor ilegale. Avocat: A făcut mai mult bine decât rău

În dosarul azilelor ilegale din Bihor, membrii familiei Pașca, ca suspecți de trafic de persoane, au fost aduși miercuri dimineață la sediul DIICOT din Capitală pentru audieri. După, Viorel Pașca a fost reținut, transmit sursele Știrilor ProTV.