Borcea, amendat si penalizat de Politia Rutiera

60162985

Presedintele executiv al FC Dinamo, Cristian Borcea, a fost amendat si i-au fost acordate puncte de penalizare pentru ca nu a respectat semnificatia indicatorului ocolire la un refugiu de tramvai.

 

"Este vorba despre un proces verbal de contraventie. Nu i-a fost luat permisul domnului Borcea, i s-a dat o amenda si i-au consemnat trei puncte de penalizare pentru ca a ocolit refugiul tramvaiului pe partea stanga. Deci nu a respectat semnificatia indicatorului ocolire. La fiecare refugiu este un astfel de indicator, dar dansul a mers pe partea cealalta, adica pe linia de tramvai. Domnul Borcea are posibilitatea sa plateasca jumatate din amenda in 48 de ore. Amenda este de 2-3 puncte, iar un punct reprezinta 10% din salariul mediu pe economie", a declarat pentru Mediafax, purtatorul de cuvant al Politiei Capitalei, Christian Ciocan.

Oficialul Politiei Capitalei a mentionat ca presedintele executiv al FC Dinamo nu a fost recalcitrant in discutia cu agentul rutier care l-a sanctionat. "Daca era recalcitrant acest lucru era mentionat in procesul verbal, dar asa ceva nu exista", a explicat Ciocan.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Cu ce se ocupă astăzi bruneta care l-a scos din minți pe Gigi Becali
GALERIE FOTO Cu ce se ocupă astăzi bruneta care l-a scos din minți pe Gigi Becali
Citește și...
Cum depozităm alimentele în siguranță pe timp de caniculă. Recomandările experților

Temperaturile ridicate din timpul verii cresc semnificativ riscul alterării alimentelor și al apariției toxiinfecțiilor alimentare.

Un lot de Nutella Croissant a fost retras din două mari supermarketuri din România. Avertisment pentru consumatori

Ferrero România retrage r de pe piaţă un lot de Nutella Croissant (produs congelat), ca măsură de precauţie, din cauza unui posibil risc de prezenţă a unui corp străin - un fragment de metal, a anunţat, joi, ANSVSA.

Un copil de 12 ani a murit după ce o cruce a căzut pe el, într-un cimitir din Cluj

Un copil de 12 ani a murit, joi, după ce a fost lovit de o cruce, într-un cimitir din judeţul Cluj. Copilul îşi însoţea tatăl care curaţa un mormânt, iar la un moment dat a plecat de lângă acesta şi a ajuns în dreptul unui mormânt, fiind lovit.

Recomandări
Impas după prima întâlnire în trei luni a liderilor fostei coaliții. Variantele de premier pe care le-ar avea Nicușor Dan

Liderii fostei coaliții de guvernare s-au reunit pentru prima dată după moțiune să negocieze un acord pentru un guvern minoritar. Sorin Grindeanu, Ilie Bolojan, Kelemen Hunor și Dominic Fritz au venit însă cu propuneri diferite. 

MAE, după închiderea consulatului de la Sankt Petersburg: Decizia era previzibilă și nu surprinde România

Federația Rusă a decis închiderea consulatului general al României de la Sankt Petersburg, iar Ministerul Afacerilor Externe de la Moscova l-a declarat persona non grata pe consulul interimar.

Câți bani europeni au intrat în România în ultimul an. Dragoș Pîslaru: Avem perspectiva să ajungem la 95% din PNRR

România a reușit să atragă aproximativ 10 miliarde de euro din fondurile europene în ultimul an, potrivit ministrului Investiţiilor şi Proiectelor Europene, Dragoş Pîslaru care a făcut o trecere în revistă a perioadei 10 iunie 2025-10 iunie 2026.