Boc: Parintii copiilor decedati la Maternitatea Giulesti vor primi ajutoare

60437503

Premierul Emil Boc a declarat marti ca parintii micutilor care au murit in urma incendiului de la Giulesti vor primi ajutoare de urgenta din partea statului.

Premierul a mai declarat ca la acest moment nu se pune problema ca pentru accidentul de la maternitate sa fie decretata zi de doliu national.

Boc a afirmat ca a fost socat de acest accident si ca reforma initiata de Guvern urmareste tocmai utilizarea eficienta a banilor publici, inclusiv in sistemul medical: "Tragicul accident m-a socat si pe mine si vreau sa asigur familiile indoliate ca vor primi suportul statului sub forma unor ajutoare de urgenta, pentru a trece si a usura imensa durere pe care o au", a spus Boc.

Premierul nu a dorit sa comenteze mai mult accidentul de la Maternitatea Giulesti, motivand ca nu vrea sa influenteze astfel ancheta aflata in derulare.

Va reamintim, patru nou-nascuti au murit in incendiul devastator de la Giulesti, iar alti sapte bebelusi au suferit arsuri si sunt acum in stare foarte grava.

Se pare ca explozia produsa in Sectia Terapie Intensiva de la Maternitatea Giulesti, in urma careia s-a declansat incendiul, ar fi pornit de la un scurtcircuit.

Imagini SOCANTE din salonul in care au ars de vii bebelusii

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Diletta Leotta a încins atmosfera în Ibiza: imaginile care au atras toate privirile
FOTO Diletta Leotta a încins atmosfera în Ibiza: imaginile care au atras toate privirile
Citește și...
Accident în Pitești. O motocicletă a Poliției a fost proiectată într-o stație de autobuz

Doi polițiști, amândoi de 27 de ani, au fost răniți vineri seară în Pitești, după ce o șoferiță de 53 de ani nu s-a asigurat înainte de un viraj.

Momentul în care un membru al clanului Mustață a fost înjunghiat în plină zi, într-o piață din Curtea de Argeș. VIDEO

Un interlop de 26 de ani este căutat de polițiști, după ce la începutul lunii, l-a atacat pe un membru al clanului Mustață în plină zi, într-o piață din Curtea de Argeș.

„Musafirul” neobișnuit care a pus pe jar o familie din Vâlcea. S-a strecurat „fără să anunțe” în locuința proprietarilor

Un „musafir” pe cât de neobișnuit, pe atât de îngrozitor, a pus pe jar o familie din Vâlcea. Este vorba despre un șarpe lung de aproximativ un metru, care s-a strecurat fără veste în locuința oamenilor. 

Recomandări
Noul Guvern bate pasul pe loc. PSD amenință cu anticipate după ce PNL a respins desemnarea lui Grindeanu fără un pact politic

Negocierile pentru formarea unui nou guvern sunt în aer. Vineri seară, după discuția de la Palatul Cotroceni cu liderii PSD, PNL, USR, UDMR și cel al Minorităților, a ieșit un adevărat război pe rețelele sociale.

Grindeanu iese la atac după negocierile eșuate de la Cotroceni. Ce le transmite „curajoșilor” din PNL și USR

Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, propus pentru funcţia de premier de către colegii săi de partid, afirmă, vineri seară, că PSD a fost ”mereu constructiv” pentru găsirea unei soluţii la criza politică.

România, printre cele mai ieftine țări din UE. Motivul pentru care românii nu simt acest avantaj la cumpărături

Date oficiale arată că mai toate sunt ieftine în România, dacă ne comparăm cu majoritatea țărilor Uniunii Europene.