Avionul prabusit la Tuzla, folosit in antrenamente si in agricultura

×
Publicitate

Avionul care s-a prabusit luni seara, un Antonov 2, este folosit pentru antrenamentul parasutistilor, dar si in agricultura pentru ca este usor de manevrat.

 

Antonov 2 este cunoscut ca fiind cel mai mare avion de transport biplan. Este folosit pentru transportul de persoane, dar si pentru parasutism sau lucrari agricole. Are avantajul ca este usor de manevrat la joasa inaltime.

In serviciul Fortelor Aeriene Romane a intrat in 1977, iar acum este folosit de armata pentru antrenamentele parasutistilor.

Primul prototip al acestui avion a zburat in 1947, pentru ca la mijlocul anilor '60 productia sa sa fie mutata din Uniunea Sovietica in China si Polonia.

Productia lui Antonov 2 a durat pana in anul 1992. Aparatul detine recordul mondial pentru cea mai lunga durata de fabricatie a unui avion. S-au construit aproximativ 18.000 de exemplare.

Potrivit datelor tehnice, un astfel de aparat poate transporta pana la 13 persoane, cu tot cu echipaj. Greutatea maxima la decolare nu poate depasi 5.500 de kilograme, iar viteza maxima este de 258 de km pe ora.

Cercetarile in acest accident aviatic sunt abia la inceput.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO EXCLUSIV REPORTAJ | Camp Nou și-a pierdut farmecul?! Cum s-a transformat casa Barcelonei
FOTO EXCLUSIV REPORTAJ | Camp Nou și-a pierdut farmecul?! Cum s-a transformat casa Barcelonei
Citește și...
Reuters: 67 de conturi de e-mail ale Forţelor Aeriene Române, sparte de hackeri cu legături cu Rusia. Greșeala atacatorilor

Hackeri având legături cu Rusia au spart peste 170 de conturi de e-mail aparţinând unor procurori şi anchetatori din Ucraina în ultimele luni, conform datelor analizate de Reuters.

Incendiul de la blocul din Constanţa, provocat de un scurtcircuit electric. Opt persoane sunt internate în spital

Incendiul care a cuprins, marţi seară, un bloc social din municipiul Constanţa a fost provocat, cel mai probabil, de un scurtcircuit produs la aparate electrice lăsate sub tensiune, nesupravegheate, a informat ISU Dobrogea.

Mesajul noului procuror general: lupta anticorupție și încrederea publică, priorități în mandatul Cristinei Chiriac

Cristina Chiriac a preluat, începând de miercuri, 15 aprilie, mandatul de procuror general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie pentru o perioadă de trei ani.

Recomandări
Reuters: 67 de conturi de e-mail ale Forţelor Aeriene Române, sparte de hackeri cu legături cu Rusia. Greșeala atacatorilor

Hackeri având legături cu Rusia au spart peste 170 de conturi de e-mail aparţinând unor procurori şi anchetatori din Ucraina în ultimele luni, conform datelor analizate de Reuters.

Donald Trump spune că războiul cu Iranul este „aproape de final”

Președintele Statelor Unite, Donald Trump, spune că războiul cu Iranul este „aproape de final” în timpul unui interviu pentru Fox News.

Ștefan Mușoiu, la EURomânia: cum gestionează UE criza combustibililor și când e momentul să cumpărăm bilete de avion

Vacanța de vară ar putea veni cu emoții pentru românii care aleg avionul ca mijloc de transport.