Acuzat de crima acum cinci ani, azi victima unei erori judiciare

×
Publicitate

Sentinta spectaculoasa luata in cazul lui Alexandru Diaconescu, tanarul acuzat acum cinci ani de asasinarea a doua farmaciste din Brasov. El i-a convins pe judecatori ca a fost victima unei erori judiciare, iar statul este bun de plata.

Dupa doar un an de dezbateri in salile de judecata de la Tribunalul Bucuresti, judecatorii nu au stat prea mult pe ganduri si au decis ca Alexandru Diaconescu merita sa fie despagubiti cu aproape 500.000 de euro.

Initial, cel care a stat inchis mai bine de un an si a avut nevoie de trei decizii judecatoresti, inclusiv de cea a instantei supreme, ca sa poata dovedi oficial nevinovatia sa in cazul dublului asasinat de la Brasov din 2004, ceruse nu mai putin de 12 milioane de lei daune morale si 150.000 de lei daune materiale, care sa acopere cheltuielile facute de suspect pentru a-si dovedi nevinovatia.

Decizia data luni nu este insa definitiva. Statul o poate contesta la Curtea de Apel Bucuresti.

 

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Barbatul care si-a macelarit iubita cu 25 de lovituri de cutit, retinut

A umblat zeci de kilometri, s-a ascuns prin paduri si cand a riscat sa mearga la parinti, polistii l-au inconjurat. Barbatul de 30 de ani banuit ca si-a macelarit fosta iubita chiar in fata blocului ei a ajuns in celula dupa 72 de ore de cautari.

Neatentia se plateste! Doi motociclisti au intrat in plin intr-o ambulanta

Doi tineri aflati pe o motocicleta duminica noapte, pe bulevardul Iuliu Maniu din Capitala, au lovit o salvare care se grabea catre un pacient.

Scene socante: s-a aruncat in apele Muresului chiar in fata trecatorilor

Un barbat din Targu Mures s-a aruncat de pe pod, sub privirile celor care abia il vazusera vorbind la telefon. Pompierii i-au cautat zadarnic trupul, iar politistii nu au gasit pe mal decat pantofii si un portofel gol, fara acte.

Recomandări
Planul pentru cel mai negru scenariu la Cernavodă. Autoritățile vor să aducă apă cu cisterna dacă Dunărea scade la un metru

Guvernul anunță noi măsuri pe Dunăre prin care să asigure în viitor suficientă apă pentru răcirea reactoarelor centralei de la Cernavodă.

Reacția lui Nicuşor Dan la dezvăluirile despre șeful SPP Lucian Pahonțu: „Nu e în această situaţie”

Nicuşor Dan respinge acuzaţiile prezentate în mass-media despre Lucian Pahonţu, menţionând că şeful SPP nu a participat la reprimarea manifestanţilor în timpul Revoluţiei din 1989 sau ulterior.

Cel mai în vârstă monarh din Europa, Regele Harald al Norvegiei, a decedat la vârsta de 89 de ani

Regele Harald al V-lea al Norvegiei, care a plecat în exil în Statele Unite încă din copilărie, în timpul ocupației naziste a țării sale natale, a murit la vârsta de 89 de ani.