A murit electrocutat in curtea unei firme din Capitala

×
Codul embed a fost copiat

Manevra fatala pentru un muncitor care a murit carbonizat, sambata dimineata, in curtea unei firme de la marginea Bucurestiului. Barbatul impingea o schela mobila si, in mod inexplicabil, a ajuns foarte aproape de o linie de inalta tensiune.

Electrocutat si plin de arsuri la maini si picioare a ajuns la spital si seful acestuia, care pare sa fi atins la randul sau structura de metal.

Putin dupa ora noua, dispeceratul Enel a intrat in alerta din pricina unei avarii la linia de 20.000 de volti care alimenteaza un cartier de la marginea Bucurestiului. Misterul avea sa fie rapid lamurit, mai ales ca pe fir a intrat si Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta.

In curtea unei firme, un muncitor de 28 de ani se electrocutase. Inca unul era ranit.

La locul tragediei a ajuns si un elicopter SMURD chemat sa-l salveze pe seful celui decedat: un barbat de 61 de ani care a ajuns la spital cu arsuri la maini si picioare.

Citește și
ambulanta
Tulburator! La un pas de moarte, dupa ce a "pescuit" firele electrice

Cei doi munceau la o firma de constructii si fusesera chemati sa repare acoperisul unei cladiri. Au ignorat avertismentele de pe stalpi si s-au apropiat nepermis de mult cu o schela metalica de linia de inalta tensiune. In acel moment s-a format un arc electric si amandoi au cazut la pamant electrocutati. Pe cel tanar, medicii nu l-au mai putut ajuta.

Reprezentantul firmei care a comandat lucrarea a evitat sa comenteze situatia.

Zona tragediei a fost impanzita de criminalisti, care trebuie sa afle ce s-a intamplat. Angajatii companiei de electricitate s-au asigurat ca linia nu mai este sub tensiune.

Articol recomandat de sport.ro
Italienii s-au trezit cu Cristi Chivu în redacția Gazzetta dello Sport: ”Nu a venit pentru un interviu”
Italienii s-au trezit cu Cristi Chivu în redacția Gazzetta dello Sport: ”Nu a venit pentru un interviu”
Citește și...
A vrut sa sara un gard, dar a ajuns la spital electrocutat
A vrut sa sara un gard, dar a ajuns la spital electrocutat

O nazbatie copilareasca putea sa-l omoare pe un baiat de noua ani din judetul Iasi. Copilul a vrut sa sara un gard ca sa ajunga intr-o livada de ciresi, dar nu a observat un fir de tensiune rupt si cazut la pamant.

Tulburator! La un pas de moarte, dupa ce a
Tulburator! La un pas de moarte, dupa ce a "pescuit" firele electrice

Intamplarea s-a petrecut pe o balta din Dambovita. Un pescar de 41 de ani s-a electrocutat, dupa ce undita pe care o manuia neatent a agatat firele de inalta tensiune care treceau pe deasupra apei.

A vrut sa fure cabluri, dar si-a gasit sfarsitul electrocutat
A vrut sa fure cabluri, dar si-a gasit sfarsitul electrocutat

Un barbat de 57 de ani, tata a patru copii, a fost gasit electrocuat langa un stalp de inalta tensiune, aflat pe un camp din apropierea casei sale. Cel mai probabil, cred anchetatorii, omul ar fi vrut sa fure cablu electric.

Recomandări
Reforma pensiilor magistraților ar putea ajunge din nou la CCR. ÎCCJ decide astăzi dacă va sesiza Curtea
Reforma pensiilor magistraților ar putea ajunge din nou la CCR. ÎCCJ decide astăzi dacă va sesiza Curtea

Secţiile Unite ale Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie se reunesc vineri pentru a decide cu privire la proiectul de lege care schimbă condiţiile de pensionare pentru magistraţi şi pentru care Guvernul şi-a asumat răspunderea în Parlament.

Ultima zi de campanie pentru candidații la Primăria Capitalei. Bucureştenii îşi aleg duminică primarul general
Ultima zi de campanie pentru candidații la Primăria Capitalei. Bucureştenii îşi aleg duminică primarul general

Vineri este ultima zi în care cei 17 candidaţi aflaţi în competiţia pentru fotoliul de primar general al Capitalei mai pot să îşi prezinte oferta electorală în faţa bucureştenilor.

Vladimir Putin nu s-ar putea mulțumi doar cu „Novorusia”. Bucata de pământ cu care ar lega „de minune” Rusia
Vladimir Putin nu s-ar putea mulțumi doar cu „Novorusia”. Bucata de pământ cu care ar lega „de minune” Rusia

„Există posibilitatea ca americanii să trădeze Ucraina”. Emmanuel Macron a formulat acest grav avertisment, într-o discuție cu Zelenski și cu alți lideri europeni, pentru a analiza strategii de protejare a Kievului.