O urma de optimism. Firmele nu mai vorbesc de supravietuire, ci de viitor

60211289

Corporatiile sunt mai interesate zilele acestea de planurile de viitor, adica de reevaluarea modelului de afaceri si  flexibilizarea operatiunilor, decat in urma cu sase luni, cand principala preocupare era supravietuirea.

Potrivit firmei de consultanta financiara Ernst&Young,  "va mai dura ceva timp" pana ce se va recastiga increderea consumatorilor.

"La prima vedere, este o perspectiva destul de sumbra pentru mediul de afaceri, inlumea post-recesiune. Ca o tendinta generala, cererea va fi scazuta in orizontul de timp previzionabil, iar somajul va ramane in continuare la un nivel ridicat. Acelasi lucru se va intampla si cu cotele de impozitare, pentru ca este necesara finantarea programelor guvernamentale de facilitati acordate companiilor in diverse tari pentru iesirea din criza", a explicat Almássy.

In ceea ce priveste revenirea cresterii economice, cei de la E&Y Almássy cred ca cel mai probabil pietele emergente vor iesi mai rapid din recesiune.

Mai multe previziuni economice pe www.mediafax.ro

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
Citește și...
Un proiect ambitios, in plina criza economica

Investitorii sud-coreeni si americani si-au pus in cap sa contruiasca un nou centru financiar al Asiei, pe un loc unde altadata era Marea Galbena.

Oamenii de afaceri de top isi cauta parteneri pe Internet!

Nimanui nu ii strica o mana de ajutor in vremuri de criza! O recunosc pana si cei care au pus pe picioare afaceri profitabile.

Cele mai banoase joburi part-time pe care le poti gasi

Desi posturile cu jumatate de norma au fost primele restructurate pe timp de criza, iar companiile cu probleme se concentreaza pe angajatii full time, se mai gasesc si joburi din care se pot scoate bani frumosi, pentru suplimentarea veniturilor.

Recomandări
Datoria publică a României, în creștere constantă. Suntem la 61,4% din PIB. Instrumentele de finanțare a deficitului bugetar

În luna mai 2026, datoria publică a României a depășit pragul de 1.194 de miliarde de lei, ceea ce reprezintă 61,4% din produsul intern brut, potrivit datelor publicate de Ministerul Finanțelor.

Angajații din sănătate, consultați în privința noii legi a salarizării. Ilie Bolojan dă asigurări că veniturile nu vor scădea

Federația „Solidaritatea Sanitară” din România (FSSR) a anunțat că a început o consultare națională în rândul angajaților din sănătate privind impactul ultimei forme a proiectului legii salarizării, cea din 20 august 2026.

Cod galben de caniculă în Capitală și 12 județe sudul țării. Temperaturile ajung la 37 de grade. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis duminică o atenționare Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate, caniculă, disconfort termic, noapte tropicală pentru 12 județe și municipiul București, valabilă până luni la ora 10:00.