In portul Constanta va fi construit un terminal de gaze naturale lichefiate
10-02-2011
|
04:36
Pana sa luam gaze prin conductele Nabucco sau South Stream, autoritatile romane se apropie tot mai mult de gazul din Azerbaidjan si Georgia.
Marti s-a infiintat compania care va construi un terminal de gaze naturale lichefiate in portul Constanta, unde va ajunge metanul din Marea Caspica si va pleca apoi in toata Europa.
Terminalul care va costa 4 miliarde de euro va avea o capacitate de 12 miliarde de metri cubi, iar constructia s-ar putea incheia in trei ani.
Urmărește Știrile PRO TV pe canalul de social media preferat:
Sursa: Pro TV
Etichete:
gaz,
Dată publicare:
09-02-2011 22:39
Articol recomandat de sport.ro
Citește și...
Recomandări
Ilie Bolojan a făcut bilanțul celor șase luni de guvernare: „Vom avea un deficit mai mic decât 8,4% pe care ni l-am propus”
Premierul Ilie Bolojan a făcut, marţi, un bilanţ al activităţii Executivului în 2025 și a declarat că, în prima jumătate a anului, măsurile Guvernului au pus finanțele publice în ordine, asigurând respectarea țintei de deficit la final de an.
Reformă majoră a concediilor medicale: angajatorul va plăti 5 zile. Ce se întâmplă cu prima zi
Angajatorul va suporta plata a cinci zile de concediu medical, de la 1 februarie 2026, iar prima zi de concediu este diminuată de la plată. Guvernul a adoptat, în ședința de marți seara, o ordonanță de urgență în acest sens.
Până când vrea Guvernul să fie promulgată, „cel târziu”, legea privind pensiile magistraților. „Așteptăm observațiile CE”
Absența celor patru judecători CCR de la ședința pentru pensiile magistraților naște noi discuții despre cum ar putea fi deblocată situația ca să nu pierdem 231 de milioane de euro.