E bine! Romanii au scos de pe carduri 700 de milioane de lei in 10 zile!

×
Publicitate

De sarbatori, romanii au vrut sa uite de criza si au reinceput sa mearga la cumparaturi. Cea mai buna dovada este cresterea cu pana la 25% a sumelor retrase de la bancomate in preajma Craciunului si a Revelionului.

 

Ofertele promotionale si reducerile de pret pe care comerciantii le-au facut de sarbatori i-au atras pe romani din nou la cumparaturi. S-a vazut in aglomeratia din acele zile. Multi si-au scos de pe card economiile si au umplut cosurile ca in vremurile bune.

In doar 10 zile, intre 21 si 30 decembrie, romanii au scos de pe carduri peste 700 de milioane de lei, adica au retras cu peste 20% mai multi bani decat in aceeasi perioada din 2009. Suma medie retrasa la o tranzactie a fost de aproximativ 400 de lei, spun bancherii.

Sunt anumiti comercianti care au castigat in luna decembrie mai mult decat in tot anul pentru ca au reusit sa isi adapteze oferta, sa dea discounturi la cererea care exista pe piata, spun analistii.

In decembrie, bancomatele au fost asaltate de clienti: 300.000 de oameni au scos bani de cadouri intr-o singura zi, spun reprezentantii bancilor comerciale. Cele mai mari retrageri au fost facute cu cateva zile inainte de Craciun, intre 22 si 24 decembrie.
 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Isarescu: Reformele din aria bugetarilor ar putea dura inca 1-2 ani

Romania are nevoie de implementarea de reforme "mai profunde" in aria alocatiilor sociale si a personalului din sectorul public, care ar mai putea dura inca 1-2 ani, ceea ce va duce la intarzierea adoptarii euro fata de calendarul stabilit pentru 2015.

2011 a adus ieftinirea aurului. Pretul a scazut cu 2%

Pretul aurului a scazut marti cu peste 2% si a inregistrat cel mai amplu declin zilnic de la inceputul lunii noiembrie, in urma aprecierii dolarului si a interesului investitorilor pentru plasamente mai riscante, precum actiunile.

Piata imobiliara este in cadere libera si in 2011

Si asta pentru ca relansarea constructiilor pleaca din start cu un mare handicap: peste 7.000 de locuinte greu de vandut din cauza suprafetelor mult prea mari si a preturilor peste puterea de cumparare a romanilor.

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Ungaria declară Rusia drept „amenințare” pentru Europa și ordinea mondială. Ruptură față de politica lui Viktor Orbán

Guvernul Ungariei a condamnat oficial agresiunea militară a Rusiei și și-a anunțat sprijinul pentru integritatea teritorială a Ucrainei, potrivit orientărilor politice publicate marți seara.